Jakie biurko pod komputer wybrać i na co zwrócić uwagę – by nie żałować wyboru?

Biurko z komputerem może stać się wygodnym miejscem do pracy, nauki czy grania w gry. Odpowiedni mebel należy wybrać jednak nie tylko z uwzględnieniem jego przeznaczenia, ale przede wszystkim z uwzględnieniem własnej budowy ciała.

Nie bez znaczenia będzie też trwałość i design biurka. Na co warto zwrócić więc uwagę?

Jak dobrać dla siebie biurko pod komputer?

Biurko do pracy czy nauki musi mieć odpowiedniej wielkości blat. Jeśli chcemy postawić na nim laptopa, możemy zdecydować się na węższy model. Natomiast w przypadku komputerów stacjonarnych, mebel powinien mieć co najmniej 80 cm głębokości i minimum 120 cm szerokości.

Ten ostatni parametr dyktuje nam w głównej mierze wielkość monitora. Kiedy jednak na blacie mają stać takie akcesoria jak głośniki czy lampka, biurko powinno być jeszcze szersze. 

Kolejna ważna kwestia to wysokość – optymalna od około 70 do 75 cm. W przypadku osób bardzo wysokich, zaleca się jednak zakup modelu regulowanego.

Oczywiście, do takiego biurka trzeba dobrać także odpowiednie krzesło, na którym będziemy siedzieć ergonomicznie, czyli ze stopami ułożonymi płasko na podłodze, z nogami zgiętymi w kolanach pod kątem prostym oraz z podparciem dla kręgosłupa.

Uwagę warto zwrócić też na takie elementy jak:

  • wycięcia i maskownice na kable, dzięki którym przewody nie przeszkadzają w użytkowaniu mebla, nie zagrażają bezpieczeństwu domowników ani nie wpływają negatywnie na wygląd biurka,
  • półki i szuflady do przechowywania – jeśli ich brakuje, można zastosować dodatkowe nadstawki, kosze, pudełka,kontenerki i inne akcesoria pozwalające uporządkować posiadane dokumenty i przybory,
  • miejsce na nogi, czyli rozstaw nóg/formę stelaża. 

Na koniec należy zastanowić się nad materiałami i designem, który będzie pasował do naszego wnętrza. Co mamy do wyboru?

Biurka drewniane

biurko-drewniane-pod-komputer

Biurka drewniane to ponadczasowy i klasyczny wybór. Są trwałe, eleganckie, uniwersalne, ponieważ pasują do każdej aranżacji. Drewniane biurka mogą zostać pomalowane na dowolny kolor, nie tylko naturalny, ale też biały czy czarny.

Dużą zaletą jest fakt, że da się je odnawiać, kiedy zauważamy na nich pierwsze ślady zużycia. Są też przyjemnie ciepłe w dotyku i wizualnie – ocieplają wnętrze. Drewniane biurko z pewnością dobrze zaprezentuje się w wystroju klasycznym, skandynawskim czy tradycyjnym.

Wadą takich mebli może być ich cena, wysoka w przypadku modeli z litego drewna, a nieco niższa w przypadku wariantów z płyt MDF. Jeśli decydujemy się na te drugie, należy zwrócić uwagę na jakość i staranność wykończenia, ponieważ w newralgicznych miejscach mogą szybko stracić swój estetyczny wygląd. 

Biurka metalowe

biurko-metalowe

Biurka metalowe, czyli wykonane z metalu w całości lub w części – drewniany blat, metalowe nogi. Warianty w całości metalowe bardzo rzadko spotyka się w domach czy biurach.

Są ciężkie i mało eleganckie, za to bardzo wytrzymałe i odporne nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale również na działanie substancji chemicznych. Z tego względu wykorzystuje się je przede wszystkim w warsztatach czy w szkołach.

Z kolei modele z metalowymi nóżkami cieszą się dużą popularnością z uwagi na swój styl – loftowy czy industrialny. Takie biurka bardzo często oferują regulację wysokości, która pozwala dostosować wysokość blatu do potrzeb każdego użytkownika.

Są stabilne i trwałe. Mają nieco surowy design, ale dobrze prezentują się nie tylko w lofcie – można wybrać je również do mieszkania w stylu skandynawskim. 

Biurka gamingowe

biurko-do-gier

Biurka gamingowe sprawdzają się wbrew swojej nazwie nie tylko w domach graczy. Wyróżnia je designerska konstrukcja, która przewiduje różne praktyczne rozwiązania, służące do przechowywania gamingowego sprzętu.

Takie meble tworzy się z różnych materiałów, najczęściej z aluminium, drewna i tworzyw sztucznych, odpornych na zużycie. Ich blaty mogą być prostokątne lub narożne, dzięki czemu zajmują mniej miejsca, a tworzą jednocześnie przestrzeń do grania i pracy lub nauki. 

Wszystkie biurka gamingowe łączy duża powierzchnia blatu, ergonomiczna konstrukcja i ciekawa kolorystyka. Najlepsze modele posiadają specjalne nóżki z regulowanymi stopkami, które wyrównują nierówności podłoża. Standardem są też otwory na blacie, pozwalające na estetyczne zarządzanie przewodami oraz półki na zasilacze.

Poza tym, biurka gamingowe są projektowane z myślą o bardzo intensywnym użytkowaniu, dlatego wyróżnia je wysoka trwałość wykończenia. Niektóre biurka dla graczy mogą oferować też designerskie oświetlenie LED, nawet zdalnie sterowane. 

Biurko pod komputer, czy to do pracy, czy do grania, powinno być ergonomiczne, czyli dostosowane do swojego użytkownika tak, aby ten mógł siedzieć przy nim komfortowo, w pozycji zdrowej dla kręgosłupa. Istotna jest też funkcjonalność blatu, czyli odpowiednia ilość miejsca do pracy i do przechowywania potrzebnych akcesoriów.

Inwestując w taki mebel, nie warto oszczędzać również na jakości wykonania, bowiem słabe materiały i niestaranne wykończenie mogą dosyć szybko skutkować nieestetycznym wyglądem biurka. 

Najnowsze artykuły

A może zainteresuje Cię: