Internet światłowodowy – czym jest i jak działa?

Internet światłowodowy to odpowiedź na potrzeby tych użytkowników, którym zależy na niezawodnej i superszybkiej transmisji danych. Możliwościami, jakie daje ta technologia, objętych jest już w Polsce ponad 600 tysięcy gospodarstw domowych.

Czym jednak jest światłowód i jak właściwie działa? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Co to jest światłowód?

czym-jest-swiatlowod

Światłowód to potoczna nazwa łącza wykorzystywanego do transmisji danych. Tym, co je wyróżnia, jest nietypowa konstrukcja. Przewód wykonano z przezroczystego włókna szklanego, które odbija przesyłaną za jego pomocą wiązkę światła. Dzięki takiej budowie kabla transfer danych może osiągać gigabajtowej wartości.

Co więcej, jakość połączenia nie zależy od czynników zewnętrznych, w tym np. warunków atmosferycznych. Właśnie dlatego na korzystanie ze światłowodu najczęściej decydują się osoby, którym zależy na niezawodnym i superszybkim internecie.

Najważniejsze zalety internetu światłowodowego

Internet światłowodowy to technologia, która odznacza się wysoką przepustowością. Wiązka światła, przepływająca przez przewód, może transmitować dane z prędkością nawet 1 Gb/s.

By utrzymać stałą szybkość, podczas budowy sieci światłowodowych stosuje się specjalne wzmacniacze optyczne. To właśnie dzięki nim sygnał przesyłany za pomocą łącza może być transmitowany na duże odległości.

Drugą z zalet tego rozwiązania jest stabilność połączenia. Ponieważ transfer nie zależy tu od czynników zewnętrznych, dane pomiędzy nadawcą a odbiorca mogą być przesyłane ze stałą prędkością. To z kolei pozwala wyeliminować takie problemy, jak np. opóźnienia w dostępie do serwera.

Łącze światłowodowe coraz częściej jest wykorzystywane nie tylko do przesyłania plików. Warto zauważyć, że za pomocą kabla z włókna szklanego operatorzy mogą transmitować także sygnał telewizyjny w jakości HD czy 4K.

W efekcie światłowód jest coraz chętniej wykorzystywany w celu zaoferowania klientom nowoczesnych usług multimedialnych (jak np. telewizja na życzenie).

Rodzaje technologii światłowodowych

W zależności od sposobu działania infrastruktury możemy mówić o różnych rodzajach technologii światłowodowych. Do tych najczęściej spotykanych należą:

  •       FTTH (ang. Fiber to the Home) – w przypadku tego rodzaju infrastruktury łącze dociera bezpośrednio do mieszkania użytkownika korzystającego z internetu światłowodowego. Taki rodzaj połączenia charakteryzuje się najlepszą przepustowością.
  •       FTTB (ang. Fiber to the Building) – rozwiązanie, w przypadku którego łącze światłowodowe dociera do budynku. Następnie sygnał jest doprowadzany za pomocą przewodów Ethelnet lub sieci bezprzewodowej do poszczególnych lokali lub mieszkań.
  •       FTTC (ang. Fiber to the Cabinet) – rozwiązanie, w przypadku którego kabel światłowodowy dociera do skrzynki rozdzielczej znajdującej się na danym osiedlu. Stamtąd, np. za pomocą kabli miedzianych, internet jest doprowadzany do poszczególnych domów i mieszkań.

Światłowód – technologia przyszłości

Wykorzystywane obecnie łącza światłowodowe nie mają określonej górnej granicy przepustowości. Właśnie dlatego w wielu ośrodkach naukowych trwają prace nad technologią, która pozwoli zwiększyć transfer danych.

Zdaniem ekspertów już niedługo obecna infrastruktura pozwoli na przesyłanie plików nawet z prędkością 10 Gb/s. To o niemal połowę więcej niż możliwości sieci bezprzewodowej, działającej w standardzie 5G.

Chcesz korzystać ze światłowodu? O tym musisz pamiętać

Chcesz korzystać z możliwości, jakie daje superszybki internet? W pierwszej kolejności upewnij się, czy Twój dom lub mieszkanie znajdują się w zasięgu sieci światłowodowej.

Takie informacje znajdziesz m.in. na stronie internetowej operatora, z którego usług chcesz korzystać. Sprawdź również, w jaki sposób Twoje mieszkanie może zostać podłączone do sieci. Jeżeli zależy Ci na najszybszym transferze danych, zdecyduj się na model FTTH.

Łącze światłowodowe zostało już doprowadzone do Twojego mieszkania? Pamięta, że aby przepływ danych odbywał się w sposób niezakłócony, powierzchnia włókna szklanego musi być idealnie gładka. Właśnie dlatego nie zginaj, nie łam i nie skręcaj kabla.

Podobne:

Najnowsze artykuły

A może zainteresuje Cię: