Legalny Windows – jak sprawdzić legalność oprogramowania?

Zastanawiasz się, czy masz na swoim komputerze zainstalowany legalny Windows? Jak sprawdzić legalność oprogramowania? Co to jest licencja oprogramowania? Dlaczego nie warto korzystać z nielegalnego Windowsa? Szczegóły znajdziesz w niniejszym artykule.

Zależy Ci na tym, aby Twój komputer lub laptop działał sprawnie przez cały czas? Koniecznie zainstaluj na nim oprogramowanie Windows pochodzące z legalnego źródła.

Tylko oryginalny Windows dostarcza regularnie użytkownikowi najnowsze aktualizacje czy aplikacje, które mają za zadanie ułatwić i uprzyjemnić pracę na komputerze. A może już masz wgrany system Windows i chcesz sprawdzić, czy jest to oryginalne rozwiązanie?

Z jakimi w ogóle konsekwencjami musi zmierzyć się osoba, która używa nielegalnej kopii oprogramowania? Na wszystkie pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie. Już teraz zapraszamy do lektury.

Jak sprawdzić, czy masz legalny Windows?

legalny-windows

Chcesz sprawdzić, czy na Twoim komputerze jest zainstalowany legalny Windows, ale nie wiesz, jak to zrobić? Jest kilka opcji, które pozwolą Ci potwierdzić autentyczność Twojego systemu. Pierwsza opcja obejmuje certyfikat autentyczności, który z reguły producent nakleja na opakowanie.

Systemy wydane do 2021 roku miały etykiety z opisem produktu i krajem pochodzenia. Zawierały także informacje na temat tego kraju, dla którego dany system jest przeznaczony. Od 2021 roku natomiast wprowadzono nową, czerwoną etykietę, zawierającą hologram z logiem Microsoft i specjalnym kodem.

Do potwierdzenia oryginalność systemu Windows można wykorzystać także etykietę klucza licencji. To taka biała lub żółta etykieta, którą producent dołącza do nośnika z wykupionym przez nas systemem. Etykieta klucza licencji znajduje się także na Certyfikacie Autentyczności. Zawiera nie tylko kod kreskowy, ale i kod produktu (oryginalny klucz produktu) w postaci 25 znaków

Ponadto oryginalny system Windows będzie posiadał wysokiej jakości pudełko. Warto sprawdzić, czy na pudełku nie ma w treści żadnych błędów, czy rozmytych napisów. Stan pudełka również może świadczyć o tym, że kupiłeś nielegalną kopię oprogramowania.

Oprócz tego samą płytę powinien pokrywać hologram. Zabezpieczenia tego rodzaju Microsoft umieszcza z reguły na wewnętrznej krawędzi przy otworze oraz na zewnętrznej.

Co to jest licencja oprogramowania?

Oryginalny system Windows ma coś takiego jak licencja oprogramowania. To nic innego, jak umowa licencyjna, która określa wszystkie warunki korzystania z danego systemu. Warunki te oczywiście trzeba zaakceptować jeszcze przed instalacją.

Należy pamiętać, że warunki mogą się zmienić, szczególnie wtedy, gdy zostanie wydana nowa wersja Windows. Jeśli chodzi o Microsoft, to warto wiedzieć, że firma nie zajmuje się sprzedażą samego oprogramowania, a właściwie sprzedaje licencję na użytkowanie systemu.

Dostępność poszczególnych rozwiązań w Windowsie zależy od tego, jak bardzo rozszerzoną licencję wybierzesz i kupisz. Między sobą poszczególne licencje oryginalnego systemu Windows różnią się pewnymi aspektami. Nieco inną licencję wybiorą osoby, które potrzebują oprogramowania do pracy, a inna sprawdzi się do użytkowania domowego.

Jak weryfikuje się oryginalność systemu?

W jaki sposób weryfikuje się, czy mamy oryginalny system Windows? Jeśli chcesz sprawdzić oryginalność swojego oprogramowania, możesz zrobić to przez Internet.

Dzięki temu nie tylko potwierdzisz, że masz oryginalny i legalny Windows, ale także dowiesz się, czy jakiekolwiek pliki licencyjne nie zostały usunięte lub nie zostały uszkodzone.

Jeśli tylko system wykryje, że ma do czynienia z nielegalnym oprogramowaniem, dostaniesz stosowną informację. Oprócz tego system sam zaproponuje ewentualne rozwiązania oraz przekaże, jak poradzić sobie z problemem.

Używanie nielegalnej kopii oprogramowania a konsekwencje

Jeśli używasz jakiegokolwiek programu czy systemu inaczej, niż podano w jego licencji, automatycznie takie oprogramowanie staje się nielegalnym rozwiązaniem. Tak samo sprawa wygląda z Windows – bez względu na to, czy masz ten system do użytku domowego, czy korzystasz z niego w miejscu pracy.

Używanie nielegalnego oprogramowania bez ważnej licencji to nic innego jak piractwo. A karą za tego typu sprawy jest grzywna lub pozbawienie wolności od 3 miesięcy do aż 5 lat.

Warto wiedzieć, że wykorzystywanie nielegalnego systemu Windows w domu niekoniecznie narazi Cię na najwyższe kary, jak będzie to miało miejsce, gdy ktoś odkryje, że z nieoryginalnego oprogramowania korzysta się w miejscu pracy.

Mimo wszystko warto sięgać po pewne rozwiązania z legalnych źródeł – nie tylko dlatego, aby ustrzec się przed ewentualną karą, ale również dlatego, że legalny system zabezpiecza komputer i jednocześnie chroni użytkownika przed działaniem oszustów.

Jak widać, tylko instalacja systemu operacyjnego  przeznaczonego do konkretnych zastosowań daje pewność, że produkt pochodzi od firmy Microsoft.

Wersje dostępne na portalach aukcyjnych zazwyczaj nie pochodzą z oficjalnej dystrybucji, co może narazić firmę na problemy. Na szczęście raz zakupione oprogramowanie Microsoft wystarczy na długi czas.

Podobne:

Najnowsze artykuły

A może zainteresuje Cię: