Nagrywanie ekranu Windows 10 – INSTRUKCJA krok po kroku

Jak nagrać ekran Windows 10? sposoby są tak naprawdę 2, pierwszy jest naprawdę łatwy, natomiast drugi wymagać będzie od Ciebie trochę więcej zaangażowania.

Nagrywanie ekranu może przydać się w różnych sytuacjach, np. udokumentowanie wykonywanych na pulpicie operacji, tworzenie kursu / tutoriala bądź instrukcji, albo po prostu do nagrywania rozgrywki w grach, by móc pochwalić się osiągnięciami.

Poniżej zamieszczam krótką i dobrze opracowaną instrukcję jak nagrywać ekran Windows 10, abyś mógł jak najszybciej zabrać się za tworzenie własnego wideo.

Jak włączyć nagrywanie ekranu w Windows 10?

Aby nagrać ekran w Windows postępuj zgodnie z poniższą instrukcją: wejdź w menu START → następnie kliknij → USTAWIENIA GRANIE → i TRYB GRY:

jak-nagrac-ekran-w-windows-10

 

jak-nagrac-ekran-w-windows-10-screen-2

Funkcja ta, jeśli nie jest włączona, należy ją włączyć, aby rozpocząć nagrywanie:

xbox-game-bar

Aktywując funkcję Xbox Game Bar będziesz mieć możliwość łatwego zarządzania nagrywaniem ekranu Windows 10. Dodatkowo możesz też ustawić własne skróty klawiszowe odtwarzacza podczas przechwytywania ekranu, by jeszcze łatwiej uruchamiać go i sterować nim za pomocą klawiatury komputera.

UWAGA: domyślnym skrótem klawiszowym który znajduje się już w systemie Windows dla rozpoczynania nagrywania wideo oraz jego wstrzymywania jest skrót:

Win+Alt+R

Kolejną zakładką jaką należy ustawić, jest zakładka UJĘCIA:

xbox-game-bar-ujecia

Znajdziesz w niej kilka naprawdę ciekawych i użytecznych opcji:

 • wybór foldera do którego zapisywane będą nagrania ekranu Windows 10,
 • rejestrowanie wideo w tle,
 • wybór maksymalnej długości nagrania,
 • możliwość włączenia lub wyłączenia rejestrowania dźwięku pod nagrywania wideo,
 • ustawienie głośności,
 • wybór ilości klatek na sekundę (liczba klatek określana jest jako FPS),
 • jakość wideo,
 • jakość dźwięku,
 • przechwytywanie kursora myszy podczas rejestrowania wideo.

Ta ostatnia funkcja przydaje się szczególnie w przypadku filmów instruktażowych (tzw. tutoriale), gdzie nagrywającemu zależy na tym, by kursor myszy widoczny był na nagraniu, natomiast mnie przydaje się podczas rejestrowania gry.

Nagrywamy ekran komputera w Windows 10

Jeśli udało Ci się prawidłowo skonfigurować nagrywanie ekranu w Windows 10, to czas na fizyczne nagranie tego, co dzieje się ekranie Twojego komputera i zarejestrowanie obrazu wideo.

Opcja którą włączyliśmy (Xbox Game Bar – „Pasek gry”), domyślnie przeznaczona jest do nagrywania gier, ale z powodzeniem można używać tej aplikacji do nagrywania dowolnych czynności które dzieją się na ekranie pulpitu.

Co w takim razie trzeba zrobić, by uruchomić nagrywanie ekranu?

 1. Wciśnij oba klawisze jednocześnie: WIN+G:
 2. jak-wlaczyc-nagrywanie-obrazu-w-windows-10
 3. Po pojawieniu się paska z kilkoma funkcjami klikamy przycisk UJĘCIE:
 4. Xbox Game Bar
 5. Możesz też pominąć uruchomienie tych okienek i od razu uruchomić nagrywanie, wciskając na klawiaturze jednocześnie WIN+ALT+R. Pojawi się wtedy jedynie małe okienko informujące, że trwa nagrywanie ekranu:

Zauważ, że jeśli prawidłowo uruchomisz nagrywanie pulpitu, prawym górnym rogu ekranu pojawi się małe prostokątne okienko, które oznaczać będzie, że już teraz możesz rozpocząć nagrywanie, widoczny będzie zegar pokazujący czas nagrywania wideo, a także niebieski przycisk stop i przycisk wyłączający mikrofon:

ikonka-nagrywania-pulpitu

Po zakończeniu nagrywania w prawym dolnym rogu ekranu dosłownie na chwilę wyskoczy komunikat:Klip z gry został nagrany, w tym momencie możesz przejść do miejsca lub folderu w którym wskazaliście zapisywanie się nagrań z pulpitu komputera.

W domyślnej wersji (jeśli nic nie zmienialiście), nagrania wideo znajdziecie tutaj:

nagrania-z-pulpitu-lokalizacja

Aby się tam dostać, należy kliknąć „Ten komputer”, a następnie wejść do folderu→ „Wideo publiczne” i → „Przechwycone” – znajdują się tam wszystkie nagrania które kiedykolwiek zostały wykonane.

Jak nagrać ekran na laptopie?

Jeśli na Twoim laptopie zainstalowano Windows 10, to procedura nagrywania obrazu na laptopie będzie taka sama jak w przypadku komputera stacjonarnego. Możesz więc wykorzystać powyższą instrukcję i już za chwilę cieszyć się nagraniem.

Oczywiście oprócz darmowego rejestratora wideo możliwe jest zainstalowanie na laptopie osobnej aplikacji do nagrywania obrazu, która będzie posiadać dodatkowe, bardziej zaawansowane możliwości.

Trzeba jednak liczyć się z tym, że za odblokowanie tych funkcji przyjdzie Ci zapłacić jednorazową lub abonamentową opłatę.

Czy warto zatem korzystać z dedykowanych aplikacji do nagrywania obrazu? według mnie NIE, jeśli nie potrzebujesz zaawansowanych opcji, jeśli jednak będziesz używać opcji nagrywania ekranu w Windows 10 dość często, warto chyba zainwestować w profesjonalne narzędzie, dzięki któremu dokonasz obróbki wideo.

Podsumowanie

Jak widzisz, nagrywanie ekranu z dźwiękiem w Windows 10 nie jest wcale trudne, wystarczy uruchomić panel Xbox Game Bar (tzw. pasek gry) skrótem klawiszowym Windows+G, lub można też od razu uruchomić nagrywanie kombinacją klawiszy Windows+ALT+R.

Jakie są plusy i minusy wbudowanej konsoli do nagrywania filmów z pulpitu Windows 10? do plusów zaliczamy:

 • łatwość i szybkość uruchomienia (WIN+Alt+R, by nagrać ekran)
 • aplikacja jest w 100% bezpieczna, bo wbudowano ją w system operacyjny,
 • nie trzeba pobierać żadnych dodatkowych komponentów, by uruchomić konsolę,
 • możliwość nagrywania ekranu w systemie Windows 10 z dźwiękiem lub bez dźwięku,
 • możliwość wykonywania zrzutów ekranu (zrzuty ekranu trafiają w to samo miejsce co filmy wideo)

Jednak oprócz zalet, wbudowana konsola ma także pewne minusy, oto one:

 • brak opcji dostosowania rozmiaru nagrywanego obszaru,
 • możliwość przechwycenia tylko jednego okna programu,
 • nagrane wideo dostępne jest jedynie w jednym formacie i jest to MP4.

Podsumowując, jeśli chodzi o Windows 10 nagrywanie ekranu, to zachęcam do wykorzystania wbudowanej konsoli – jesli zamierzasz tylko sporadycznie korzystać z nagrywania ekranu.

Jeśli jednak będziesz potrzebować bardziej zaawansowanych funkcji, to warto poszukać dedykowanego programu, by nagrać ekran komputera.

Podobne:

Najnowsze artykuły

A może zainteresuje Cię: