Rodzaje licencji oprogramowania open source

Oprogramowania typu Open Source stanowią niewiarygodnie duży udział w rynku całego oprogramowania. Nic w tym dziwnego – możliwość współudziału lub wykorzystania owoców pracy innych twórców niesie za sobą wiele korzyści.

Pamiętajmy jednak, że każde oprogramowanie tego typu działa na zasadzie pewnej licencji. Sprawdźmy, jakie są najpopularniejsze rodzaje licencji Open Source.

Licencja MIT

rodzaje-licencji-oprogramowania-open-source

Rozpoczniemy od najpopularniejszej licencji Open Source, jaką jest licencja MIT. To rodzaj licencji, który cechuje się najmniejszą liczbą obostrzeń i ograniczeń.

Tego typu licencja zakłada między innymi, że projekt może być przez nas dowolnie modyfikowany, a zrealizowany przez nas produkt może być wydany w każdej, dowolnie wybranej przez nas licencji.

Co więcej, twórca korzystający z takiego oprogramowania w żadnym wypadku nie musi dokumentować zmian w kodzie, a sam zmieniony kod nie ma obowiązku otwartości.

Licencja MIT to licencja, która dotyczy popularnych bibliotek Angular.js, Bootstrap czy React, czyli technologie, na które cały czas trwa rekrutacja specjalistów branży IT – mindworkers.pl. Te i wiele innych kodów źródłowych nie dysponuje patentem, a zatem możemy z nich korzystać do woli.

Apache License 2.0

Licencja Open Source o nazwie Apache License 2.0 to bardziej restrykcyjna, pod względem zasad wykorzystania licencja na otwarty kod źródłowy. Przykładem technologii napisanych na licencji Open Source Apache License 2.0 jest między innymi popularny język programowania przeznaczony do budowania aplikacji mobilnych na system iOS – Swift.

Czym charakteryzuje się ta licencja? Kod źródłowy posiada prawa patentowe, w ramach których twórcy nie mogą pobierać żadnych opłat za użytkowanie patentów już zarejestrowanych w ramach kodu źródłowego.

Na szczęście kod źródłowy wykorzystany do własnego projektu nie musi być otwarty, a sam kod może być wydany pod dowolną licencją.

Różnicą pomiędzy bardzo liberalną licencją MIT a Apache jest fakt, iż zmiany w kodzie muszą zostać odpowiednio udokumentowane, a nazwy handlowe nie mogą być wykorzystane w projekcie.

Berkeley Software Distribution

Berkeley Software Distribution to licencja, która stoi pod kątem liczby obostrzeń pomiędzy MIT a Apache License. W ramach tej licencji Open Source twórca nie musi zachowywać otwartości kodu, może wydać swój produkt pod dowolną licencją, a potencjalne zmiany nie muszą zostać udokumentowane.

Wykorzystując kod źródłowy projektu chronionego licencją BSD, musi zostać umieszczona w skompilowanej wersji kodu, a nazwiska autorów kodu nie mogą zostać użyte bez ich zgody.

Czy znamy jakieś popularne technologie, które czerpią z licencji Berkeley Software Distribution? Jest to między innymi język programowania Go, którego popularność wzrasta z roku na rok.

GNU General Public License (GPLv3)

Licencja Open Source o nazwie GNU General Public License (GPLv3) to zdecydowanie najbardziej chroniąca licencja, która w praktyce ogranicza możliwość ponownego wykorzystania kodu źródłowego we własnym projekcie znacznie.

Pierwsza zmiana w odniesieniu do pozostałych licencji dotyczy otwartości kodu. Nowy projekt, który korzysta z kodu chronionego licencją GNU General Public License (GPLv3), musi pozostać publiczny i otwarty, a także istnieje obowiązek, zgodnie z którym kolejny projekt musi zostać wydany pod dokładnie tą samą licencją.

Potencjalne zmiany w kodzie powinny zostać udokumentowane, a sama licencja jest chroniona stosownym patentem. Jakie projekty korzystają z licencji GNU General Public License (GPLv3)? Między innymi GIMP.

GNU General Public License (GPLv2)

Ostatnia, bardzo podobna do GNU General Public License (GPLv3) jest licencja Open Source o nazwie GNU General Public License (GPLv2). Pod względem restrykcyjności, licencja ta nie różni się niczym od wersji GPLv3.

Jedyna różnica dotyczy prawa patentowego. Wcześniej wspomniano, że wersja licencji GPLv3 przewiduje uniemożliwianie pobierania opłat za użytkowanie patentów. Wersja GPLv2 nie przewiduje takiego ograniczenia. Przykładem wykorzystania tego typu licencji jest Linux. 

Najnowsze artykuły

A może zainteresuje Cię: