Streszczenie strony o oprogramowaniu dla branży meblarskiej

Polski przemysł meblarski to jedna z najszybciej rozwijających się i jednocześnie najbardziej nakierowanych na eksport gałęzi gospodarki. Blisko 94% spośród 30 tysięcy polskich firm meblarskich stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a ponad 90% polskich mebli trafia na eksport, głównie do Niemiec, Czech, Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii i Włoch.

Zasadniczym czynnikiem decydującym o skutecznym konkurowaniu z wyrobami takich potęg jak Niemcy, czy Włochy jest wysoka jakość produktów wynikająca z wieloletniej tradycji i wysoko wykwalifikowanej kadry. Nie bez znaczenia są także naturalne zasoby drewna i relatywnie niższe niż w Europie Zachodniej koszty wytwarzania.

Fundamentalne znaczenie odgrywa także umiejętność nawiązywania i sprawna współpraca z dużymi sieciami sklepów, na których tak w Polsce, jak i za granicą opiera się dystrybucja.

Systemy ERP – nowinka technologiczna, czy konieczność?

Streszczenie strony o oprogramowaniu dla branzy meblarskiej

 

Planowanie zasobów przedsiębiorstwa (ang. enterprise resource plannig – ERP) to metody efektywnego planowania zarządzania całością przedsiębiorstwa, ale także systemy informatyczne wspomagające zarządzaniem zespołami pracowników, zasobami materiałowymi, finansami, łańcuchem dostaw, relacjami z klientami, realizacją zamówień, logistyką oraz ich analizą.

Branża meblarska podlega takim samym prawom rynku jak większość firm produkcyjnych. Wzrost konkurencyjności, elastyczność, szybkość realizacji zamówień, zapewnienie wysokiej jakości oferowanych produktów, optymalizacja kosztów wytwarzania, optymalizacja zapasów materiałowych, eliminacja błędów na etapie realizacji zamówień, minimalizacja awarii i przestojów, sprawny obieg dokumentów sprawiają, że korzystanie z systemów ERP jest codzienną koniecznością.

Specyfiką branży meblarskiej jest oczekiwanie przez klienta możliwość indywidualnego konfigurowania i personalizacji wybranych przez niego produktów.

Meble, z których każdy składa się często z kilkudziesięciu elementów mogą różnić się w zależności od upodobań klienta także rozmiarami, kolorystyką, różnorodnością wykończenia, a to sprawia, że konieczne jest nie tylko prawidłowe skompletowanie i realizacja zamówienia, ale także identyfikacja i śledzenie każdego elementu nawet po opuszczeniu firmy.

Zastosowanie systemów ERP w branży meblarskiej jest wręcz niezbędne do prawidłowego funkcjonowania firmy na rynku, zwłaszcza międzynarodowym.

Jakie systemy ERP do firmy?

Systemy Comarch ERP XL i przeznaczony dla dużych firm Comarch ERP Enterprise umożliwiają kompletne zarządzanie procesami produkcyjnymi i okołoprodukcyjnymi w firmie od definiowania zestawień materiałowych i technologii, po optymalne wykorzystanie zasobów produkcyjnych, właściwe rozdzielnictwo zadań i przebieg realizacji zamówień.

Aplikacja Comarch MES pozwala na śledzenie w czasie rzeczywistym realizacji procesów produkcyjnych i obejmuje przydzielanie zadań, monitorowanie postępu zleceń, analizę wydajności produkcji oraz zgłaszanie awarii i przestojów.

Z kolei moduły Comarch WMS Zarządzanie i Comarch WMS Magazyn to nowoczesne narzędzia do zarządzania gospodarką magazynową zapewniające kompleksową obsługę magazynu wysokiego składowania i optymalny obieg towarów.

Kolejne dwie aplikacje Comarch e-sklep B2C i Comarch e-sklep B2B to dedykowane sklepy internetowe dla klienta końcowego i biznesowego zintegrowane zarówno z systemem Comarch ERP, jak i platformami aukcyjnymi, systemami płatności bankowych, porównywarkami cen i narzędziami marketingowymi.

Spośród innych przydatnych modułów warto wymienić Comarch Business Intelligence niezbędny do skutecznego zarządzania firmą oferujący raportowanie i zaawansowaną analitykę działalności całego przedsiębiorstwa, Comarch DMS wspomagający elektroniczny obieg dokumentów w firmie oraz Comarch OCR automatycznie rozpoznający tekst i wprowadzający do rejestrów VAT każdą papierową fakturę.

Więcej na temat systemu Comarch ERP i przykłady zastosowania w branży meblarskiej w mini kompendium w formie e-book’a dostępnym na stronie https://www.comarch.pl/erp/branze-i-rynki/branza-meblarska/.

Autor: Roman Frej

Najnowsze artykuły

A może zainteresuje Cię: