Zabezpiecz swój komputer z systemem Windows 10 w 6 prostych krokach

Wraz z aktualizacją Windows 10 z maja 2021 r. nadszedł dobry czas na zabezpieczenie swojej maszyny z systemem Windows 10.

Niezależnie od tego, czy masz nowe urządzenie, czy takie, które niedawno uaktualniłeś (przy okazji, nadal możesz pobrać Windows 10 za darmo, teraz, gdy zakończyło się wsparcie dla Windows 7), upewnienie się, że Twój system jest w pełni chroniony, nie musi być skomplikowane.

Możesz szybko włączyć niektóre z podstawowych funkcji bezpieczeństwa systemu operacyjnego — i wyłączyć niektóre z bardziej irytujących — bez narażania na niebezpieczeństwo swojego urządzenia, a wszystko to w ciągu kilku minut.

Oto jak to zrobić.

Utwórz swój punkt zapisu

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić na nowym komputerze z systemem Windows 10, jest włączenie przywracania systemu.

Pomyśl o tym jak o punkcie zapisu dla swojego komputera. Jeśli coś pójdzie nie tak, gdy będziesz próbował skonfigurować swoją maszynę, będziesz mógł wrócić do świeżej instalacji i zacząć od początku.

Ponieważ w systemie Windows 10 jest ona domyślnie wyłączona, musisz ją włączyć ręcznie, wykonując poniższe kroki:

 1. Przejdź do pola wyszukiwania Windows i wpisz Przywracanie systemu.
 2. Zaznacz panel sterowania i kliknij opcję “utwórz punkt przywracania”.
 3. Gdy zostanie wyświetlone okno dialogowe właściwości systemu, kliknij kartę “ochrona systemu”.
 4. Wybierz dysk, na którym jest zainstalowany system Windows. W przypadku większości osób będzie to dysk C.
 5. Kliknij przycisk “konfiguruj”.
 6. Kliknij przycisk “włącz ochronę systemu”, a następnie kliknij OK.

Od tego momentu zawsze możesz wrócić do okna Właściwości systemu i kliknąć “przywracanie systemu”, aby przywrócić komputer do tego momentu w czasie.

Zlikwiduj zasobożerne oprogramowanie

Jedną z najbardziej dokuczliwych rzeczy związanych z zakupem nowej maszyny z systemem Windows jest to, że nigdy nie jest ona tak naprawdę nowa.

Nawet jeśli Twoje ręce jako pierwsze wyciągnęły ją z błyszczącego pudełka, zarówno Microsoft, jak i producent niezmiennie nafaszerowali go ledwo funkcjonalnym, niechcianym lub w wersji próbnej oprogramowaniem, które będzie siedziało nieużywane w Twoim komputerze, zajmując cenne miejsce w pamięci, aż w końcu stanie się przestarzałe i zaprezentuje cichy zestaw podatności na ataki. Pozbądźmy się tych programów:

 1. Przejdź do ustawień i wybierz aplikacje.
 2. Powinieneś zobaczyć listę wszystkich zainstalowanych aplikacji w sekcji “aplikacje i funkcje”. Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na dowolnej z nich powinna pojawić się opcja ich odinstalowania.

Wprowadzenie do oprogramowania dla początkujących

Teraz, gdy już udało Ci się zwalczyć zbędne oprogramowanie, będziesz chciał zabezpieczyć inne oprogramowanie i sterowniki, upewniając się, że są aktualne. W ten sposób można wyeliminować ryzyko infekcji całymi klasami i rodzinami wirusów i złośliwego oprogramowania. Najłatwiej to zrobić, pobierając Asystenta aktualizacji systemu Windows i postępując zgodnie z jego podpowiedziami.

Jeżeli masz problemy z automatycznym procesem, możesz skorzystać z opcji ręcznej:

 1. Przejdź do menu start, a następnie do ustawień.
 2. Wybierz opcję “Aktualizacja i zabezpieczenia”, a następnie wybierz opcję “Aktualizacja systemu Windows”.

Lokalne konto

Domyślnie logowanie do systemu Windows 10 odbywa się przy użyciu konta Microsoft — czyli tego samego, którego używasz do obsługi poczty elektronicznej firmy Microsoft. Cechą tego typu logowania jest to, że wszelkie zmiany ustawień dokonane na nowym komputerze z systemem Windows 10 zostaną automatycznie zsynchronizowane na wszystkich pozostałych urządzeniach z systemem Windows 10.

Zabezpiecz swój komputer z systemem Windows 10

To może wydawać się wygodnym dodatkiem. Ale tak nie jest. Jest to w zasadzie usunięcie przegrody chroniącej przed kompromitacją wielu urządzeń w przypadku, gdy coś (lub ktoś) wpłynie na Twoje konto Microsoft. Upewnijmy się więc, że masz unikalny login konta lokalnego do użycia tylko na nowej maszynie z systemem Windows 10:

 1. Zapisz wszystkie aktualnie otwarte prace, a następnie zamknij program, którego używasz.
 2. Przejdź do menu start, a następnie do ustawień.
 3. Kliknij opcję konta, a następnie kliknij opcję “twoja poczta e-mail i konta” w kolumnie po lewej stronie.
 4. Kliknij łącze z napisem “zaloguj się za pomocą konta lokalnego”.
 5. Gdy pojawi się monit, wpisz hasło, którego obecnie używasz do logowania się na konto Microsoft (to samo hasło, którego obecnie używasz do odblokowywania laptopa), a następnie kliknij przycisk “Dalej”.
 6. Pojawi się nowy monit z prośbą o utworzenie nazwy użytkownika, hasła i podpowiedzi do hasła. Po wprowadzeniu tekstu kliknij “Dalej”.
 7. Kliknij “wyloguj się”.

Spowoduje to powrót do ekranu logowania maszyny, gdzie będzie można wprowadzić nowe hasło, aby zalogować się ponownie. W tym momencie prawdopodobnie zauważysz, że logowanie przebiega znacznie szybciej.

Wyłącz oprogramowanie szpiegujące

Windows 10 automatycznie śledzi Twoją lokalizację i monitoruje Twoje zachowanie w celu sprzedaży reklam. Oto jak wyłączyć obie te funkcje, aby lepiej chronić swoją prywatność:

 1. Przejdź do menu start, a następnie ustawień.
 2. Kliknij “prywatność”, ikonę, która wygląda jak kłódka.
 3. Kliknij opcję lokalizacja, a następnie kliknij przełącznik, aby wyłączyć śledzenie lokalizacji.
 4. Aby wyłączyć śledzenie reklam:
 5. Wróć do ekranu prywatność, na którym właśnie się znajdowałeś.
 6. Wyłącz ustawienie “Pozwól aplikacjom używać identyfikatora reklam, aby reklamy były dla Ciebie bardziej interesujące na podstawie aktywności w aplikacji”.

Włącz zaporę sieciową i ochronę antywirusową.

Oprócz tworzenia większej ochrony za pomocą narzędzi vpn, takich jak Surfshark, Jeśli używasz systemu Windows od jakiegoś czasu, z pewnością znasz Centrum zabezpieczeń Windows Defender.

Jest to dobry pierwszy krok w kierunku monitorowania ogólnego stanu komputera, ale to nie wystarczy. Jeszcze jedna warstwa zabezpieczeń jest już wbudowana w Windows 10 i powinieneś z niej skorzystać, włączając zaporę i ochronę antywirusową. Oto jak:

 1. Wróć do panelu sterowania, a następnie do sekcji “system i zabezpieczenia”.
 2. Kliknij “zapora systemu Windows Defender”, a następnie kliknij “włącz lub wyłącz zaporę systemu Windows Defender” na pasku bocznym.
 3. Kliknij przycisk z napisem “włącz zaporę systemu Windows Defender” zarówno w ustawieniach sieci publicznej, jak i prywatnej.
 4. Zaznacz pole wyboru z napisem “powiadom mnie, gdy zapora systemu Windows Defender Firewall zablokuje nową aplikację”.

Gdy zapora zostanie włączona, przejdź do zestawienia CNETU o najlepszych programów antywirusowych dla Windows 10 i rozejrzyj się, aż znajdziesz taki, który spełnia Twoje potrzeby. Możesz również sprawdzić, jak uruchomić Windows Defender firmy Microsoft na przeglądarkach Chrome i Firefox.

Najnowsze artykuły

A może zainteresuje Cię: