Jak rozliczyć PIT przez Internet?

30 kwietnia 2024 roku mija ostateczny termin, kiedy można rozliczyć PIT 2023/2024. W dobie wszędobylskiego Internetu nie trzeba już iść specjalnie do Urzędu Skarbowego, aby złożyć PIT.

Jak rozliczyć PIT przez Internet? Czy za to się coś płaci? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Rozliczenie PIT online bez wychodzenia z domu

Jak rozliczyć PIT przez Internet

Od wielu lat możliwe jest rozliczenie PIT online bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy do tego wykorzystać program, który działa zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Finansów i jest w 100% darmowy.

Na dodatek posiada on rekomendację Instytutu Polskiej Księgowości, więc można być pewnym tego, że wszystko będzie wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Program jest darmowy i nie trzeba obawiać się żadnych ukrytych kosztów w trakcie wypełniania formularza PIT za jego pomocą.

Druki PIT są zawsze aktualne i zgodne z wytycznymi, które co roku przekazuje Ministerstwo Finansów. Dodatkowo można liczyć na wsparcie systemu, który będzie w stanie wykryć ewentualne błędy i dokonać ich korekty. Rozliczenie PIT z użyciem programu do PIT zajmuje zaledwie 5 minut, a na dodatek każda osoba będzie w stanie sobie z tym poradzić.

Program do PIT – wygodne rozliczenie PIT przez Internet

Jedną z zalet tego programu jest łatwość obsługi. Nie potrzeba specjalistycznej wiedzy, aby móc wypełnić deklarację PIT. W ten sposób można rozliczyć podatek dochodowy każdej osoby. Dodatkowo można znaleźć tam wskazania ulg podatkowych – jeżeli ktoś ma prawo do ich zastosowania.

Program sam wygeneruje PIT-37 lub inne – wszystko uzależnione jest od tego czy dana osoba zatrudniona jest na umowę o pracę, prowadzi własną działalność gospodarczą, rolniczą lub uzyskuje dochody z innego źródła.

Po wypełnieniu deklaracji z pomocą programu, można ją od razu wysłać do właściwego urzędu skarbowego i uzyskać urzędowe poświadczenie odbioru (UPO), które jest dokumentem potwierdzającym prawidłowe otrzymanie naszego rocznego zeznania podatkowego przez US. Wypełnioną deklarację można również wydrukować i osobiście dostarczyć do urzędu skarbowego.

Jak rozliczyć PIT 2024 przez Internet i co nam do tego będzie potrzebne?

Do złożenia deklaracji PIT potrzebny będzie PIT 40A, PIT 8C lub PIT 11. W nich to znaleźć można właściwe dane odnoszące się do osiągniętego dochodu w roku poprzednim. Oprócz tego potrzebne będą dane personalne osoby składającej rozliczenie – w tym imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL.

Będzie nam też potrzebny numer konta bankowego, na które urząd skarbowy przeleje ewentualną nadpłatę podatku. Oczywiście można zrezygnować z podawania numeru konta bankowego – wówczas zwrot zostanie dokonany za pośrednictwem Poczty Polskiej na adres zamieszkania. Potrzebna może okazać się również wysokość dochodu za rok poprzedni, która pozwoli na akceptację i wysłanie online deklaracji PIT.

W przypadku wystąpienia niedopłaty zaległość można uregulować korzystając ze specjalnego mikrorachunku, którego numer można otrzymać w urzędzie skarbowym.

Niezłożenie deklaracji PIT w terminie – czy należy się tego obawiać?

Wydawać by się mogło, że ponad dwa miesiące czasu powinno wystarczy na to, aby każda osoba była w stanie dokonać rozliczenia podatkowego. Niemniej jednak każdy rok podatkowy pokazuje, że zeznanie PIT nie zawsze zostaje złożone w terminie lub podatnik całkowicie zapomina o takiej czynności. Czy nieterminowe rozliczenie podatkowe może nieść ze sobą poważne konsekwencje?

To wszystko uzależnione jest od okresu, który został przekroczony. W przypadku rażących uchybień na podatnika może zostać nałożona:

  • kara pieniężna – jej kwota uzależniona jest od wysokości zaległości podatkowej,
  • ograniczenie prawa do odliczeń – na ogół mowa jest o części odliczeń,
  • odsetki – nakładane są za każdy dzień zwłoki,
  • kontrola podatkowa – zostanie przeprowadzona przez właściwe organy podatkowe, także w przypadku osób prywatnych,
  • sankcje karno-skarbowe – mogą to być nie tylko kary pieniężne, ale także ograniczenie pozbawienia wolności.

Najłatwiejszy sposób do rozliczenia PIT-37? Rozliczenie online!

Najprostszy sposób na rozliczenie PIT-37 to użycie bezpłatnego programu do PIT i rozliczenie online. Już nie trzeba czekać w kolejce do okienka w urzędzie skarbowym ani nadawać zeznania za pośrednictwem Poczty Polskiej. Wystarczy skorzystać z wygodnego w użyciu kreatora w programie do PIT, który wygodnie poprowadzi Cię krok po kroku przez rozliczenie PIT online.

Program sprawi, że deklaracja znajdzie się bardzo szybko w urzędzie skarbowym. Każdy może skorzystać z różnych form składania deklaracji. Dzięki programowi do PIT możesz złożyć zeznanie w zaciszu swojego domu lub w trakcie przerwy w pracy. Już w 5 minut rozliczysz się z fiskusem i prześlesz swoją deklarację PIT do urzędu skarbowego. Nie trać więc czasu i śmiało skorzystaj z programu do PIT!

Najnowsze artykuły

A może zainteresuje Cię: