Jakie są zalety i wady zatrudnienia w Holandii?

Podjęcie pracy, również tej tymczasowej, w Królestwie Niderlandów może być korzystnym rozwiązaniem dla wielu polskich pracowników. Jego główną zaletą jest perspektywa znacznie lepszych zarobków.

Zanim jednak wyjedzie się za granicę, warto poznać blaski i cienie zatrudnienia w Holandii. Dzięki temu łatwiej będzie przemyśleć emigrację zarobkową i podjąć odpowiednią decyzję w tej kwestii.

Jakie są główne zalety pracy w Holandii?

zatrudnienie

Wyjazd do pracy do innego państwa jest często podyktowany kwestiami finansowymi. Nie inaczej wygląda sytuacja z podejmowaniem zatrudnienia przez Polaków w Królestwie Niderlandów.

Perspektywa zarabiania w euro i otrzymywania lepszych stawek niż na analogicznych stanowiskach w ojczystym kraju niewątpliwie skłania do wyjazdu. Warto przy tym podkreślić, że praca w Holandii gwarantuje odpowiednio wysokie zarobki, również w przełożeniu na tamtejsze koszty życia.

Nawet to, co uznaje się za stosunkowo niskie pensje w tamtym kraju, pozwala na godne życie. Co więcej, jeśli wyjeżdża się do pracy tymczasowej przez agencję zatrudnienia, można często liczyć np. na darmowe zakwaterowanie. Pozwala to odłożyć pewną sumę pieniędzy.

Warto przy tym podkreślić, że Holandia jest otwarta na imigrantów zarobkowych z różnych stron Europy i świata. Bez trudu można więc dotrzeć do dużej liczby ofert pracy w tym kraju (również bez znajomości języka niderlandzkiego) i to w rozmaitych branżach.

To niewątpliwa zaleta wyjazdu do Holandii w celach zarobkowych. Coś dla siebie znajdą tam zarówno osoby stawiające pierwsze kroki na rynku zatrudnienia, jak i wykwalifikowani specjaliści ze sporym doświadczeniem.

Plus podjęcia pracy w Holandii stanowi również fakt, że nie wymaga to zbyt wielu formalności. Cały proces jest bardzo prosty, a gdy wyjeżdża się przez agencję, nie trzeba martwić się żadnymi sprawami, ponieważ to pośrednik odpowiada za ich załatwienie.

Dla wielu osób zaletą pracy w Królestwie Niderlandów jest też to, że można liczyć tam na międzynarodową atmosferę. Sprzyja ona rozwojowi – zarówno zawodowemu, jak i osobistemu.

Czy podjęcie pracy w Holandii ma wady?

Praca w Holandii może mieć także pewne wady. Należy pamiętać, że w kraju tym obowiązuje tzw. wiekówka. Oznacza to, że wartość minimalnej, dopuszczalnej przez tamtejsze prawo pensji zależy od tego, ile lat ma dana osoba. W praktyce młodzi pracownicy (poniżej 21. roku życia) mogą zarobić mniej.

Znacznym minusem pracy w Holandii jest też brak ulgi abolicyjnej. Zniesiono ją 1 stycznia 2021 roku. Na mocy tej zmiany pracownicy z Polski pracujący w Królestwie Niderlandów muszą odprowadzać podatki nie tylko w Holandii. Są również zobowiązani do rozliczania się z urzędem skarbowym w Polsce. Nowe przepisy nie dotyczą jednak wszystkich osób. Niestety negatywnie mogą odbić się przede wszystkim na pracownikach wyjeżdżających do prac sezonowych.

Oczywistą wadą wyjazdu do pracy do Holandii jest odległość od domu. Pracownicy często zostawiają w Polsce nie tylko swoich przyjaciół, lecz także najbliższą rodzinę. Dla wielu osób może to być najtrudniejszy element emigracji zarobkowej. Dotyczy to jednak wszystkich krajów, nie tylko Holandii.

Najnowsze artykuły

A może zainteresuje Cię: