Porównanie zalet i wad telefonu na kartę i abonament

Liczba firm, które świadczą usługi telekomunikacyjne, jest na tyle duża, że można się w tym wszystkim pogubić. Samo działanie telefonii na kartę czy na abonament jest wszystkim znane, jednak nie zawsze kierujemy się przemyślanymi przesłankami podczas wybierania produktu dla siebie.

Zapoznanie się z plusami i minusami obu rozwiązań pozwoli na nakierowanie się na to, co będzie najbardziej opłacalne w perspektywie miesięcy i lat.

Chętnie wybierany abonament

telefon-na-abonament-na-karte-wady-zalety

Abonament z telefonem jest popularny, szczególnie dla osób, które chcą mieć nowy smartfon, a nie planują czekać wiele miesięcy na jego zakup. Może też nie być dużej różnicy pomiędzy spłatą urządzenia w abonamencie a wzięciem go na raty w sklepie.

Nowoczesne telefony kuszą z wystaw i często wzięcie jednego z nich na abonament jest dobrą decyzją. Najlepiej jest przeliczyć to, ile w efekcie zapłacimy, mnożąc wysokość raty przez ilość miesięcy do spłaty. Następnie należy odjąć kwotę samego urządzenia, biorąc pod uwagę cenę z kilku większych sklepów.

W ten sposób uzyskamy całą kwotę abonamentu. Dzieląc ją przez ilość rat, dowiemy się, ile kosztują same usługi: SMS-y, MMS-y, minuty i gigabajty. Naturalnie, czasem płacimy też ubezpieczenie sprzętu oraz ponosimy inne koszty, jednak obliczenie wszystkiego i rozumienie umowy da nam realny obraz tego, czy nam się to opłaca.

Wadą abonamentu wydaje się to, że jest zobowiązujący. Podpisujemy umowę na rok albo na 2 lata, a więc wiążemy się z firmą. Obecnie niektórzy operatorzy oferują jednak abonament z możliwością rezygnacji w dowolnym momencie, a więc z umową bezterminową.

Swoboda usług na kartę

W samych abonamentach mamy często do wyboru opcje bez limitu internetu, wiadomości i minut. Są one więc dobrym wyborem dla osób, które bardzo dużo korzystają z telefonu albo nie mają w domu czy w pracy wi-fi i polegają tylko na swojej paczce danych. Internet na kartę to dobre rozwiązanie przede wszystkim dla nastolatków oraz seniorów, ponieważ te dwie grupy zwykle chcą kontrolować dokładnie swoje wydatki.

Nie każdy ma tak duże potrzeby, niektórym wystarczy niecały gigabajt, innym 20 albo 50. Kiedy mamy internet domowy oraz mało korzystamy z komórki, najlepsza może okazać się karta. Daje ona swobodę i wolność, czasem nie musimy nawet podpisywać żadnej umowy. Możliwość zmiany oferty bez konsekwencji to dodatkowy atut.

Jest wiele rodzajów paczek na kartę i każdy znajdzie odpowiednią dla siebie. Warto korzystać z atrakcyjnych promocji, na przykład za polecenie sieci znajomemu, zgody marketingowe czy faktury elektroniczne.

Wielkim plusem ofert na kartę jest to, że nie zostaną nam naliczone dodatkowe opłaty ponad to, co mamy na koncie. W abonamencie mogą zdarzyć się przykre sytuacje, gdzie na przykład podczas zagranicznych wyjazdów telefon połączy się z przekaźnikiem kraju, z którego transmisja danych słono kosztuje.

Redakcja serwisu.

Warto przeczytać:

Najnowsze artykuły

A może zainteresuje Cię: