Akcesoria komputerowe, na których nie warto oszczędzać

Jeszcze kilka lat temu większość użytkowników komputerów posiadała jedynie mysz, klawiaturę i słuchawki. Dziś rynek akcesoriów jest znacznie bardziej rozbudowany, tak więc warto rozważyć też inne propozycje sprzętowe. Poniżej omówiliśmy najciekawsze z nich.

Co mamy na myśli przez “akcesoria”?

Mówiąc “akcesoria” nie mamy na myśli podzespołów, takich jak procesor CPU, karta graficzna GPU czy dysk twardy SSD. Na ich temat rozpisywaliśmy się już wielokrotnie w pozostałych naszych artykułach. Dziś skupimy się na dodatkach do komputera, typu słuchawki czy podkładka pod mysz.

Klawiatura i mysz — to, co najważniejsze

Bez względu na to, czy komputer służy Ci do pracy biurowej, czy też do grania — dobra klawiatura będzie dla Ciebie zbawieniem. Wielogodzinne wypełnianie dokumentów potrafi zmęczyć nawet najbardziej przyzwyczajone do pisania palce, dlatego warto zainwestować w klawiaturę mechaniczną. Działa ona znacznie “lżej” niż standardowe klawiatury membranowe.

mysz-i-podkladka

W dalszej kolejności mamy mysz komputerową. Ważne, aby dobrze leżała ona w dłoni i była wyposażona w jakościowe klawisze oraz rolkę. Jeśli grasz w dynamiczne gry — wybierz mysz z wysokim DPI (liczba punktów przypadająca na cal). Aby nie uszkodzić drewnianego blatu, przyda Ci się też dobra podkładka pod mysz. Liczy się głównie jej rozmiar oraz odporność na poślizg.

Słuchawki i głośniki —  warto je mieć

Wcale nie musisz każdego dnia słuchać muzyki, aby zakupić do swojego komputera dodatkową parę słuchawek i głośników. To fakt, że większość monitorów jest już wyposażona w segment audio, jednak ich jakość często nie jest zadowalająca. Znacznie lepiej sprawdzą się głośniki, nawet te za kwotę niespełna 100 złotych.

Jeśli mowa o słuchawkach – to koniecznie wybierz te, które dobrze wygłuszają dźwięki. W ciszy będzie pracować Ci się znacznie bardziej komfortowo. Nie chcesz inwestować w dodatkowe urządzenie do nagrywania dźwięku? Wybierz słuchawki z wbudowanym mikrofonem. Jego jakość nie będzie studyjna, jednak do rozmów ze znajomymi / szefem z pracy jak najbardziej się nada.

Monitor 144Hz —  przyjemność dla oka

laptop-na-stoliku

Monitorów komputerowych jest na rynku całe mnóstwo. Większość osób zdaje sobie sprawę z tego, że najważniejsza jest wysoka rozdzielczość i rozmiar ekranu. Mało kto jednak zwraca uwagę na częstotliwość odświeżania, czyli słynne “herce”.

Monitory do komputera mają zwykle 60Hz lub 144Hz. Czasem trafiają się wyższe wartości, jednak różnica na nich jest mniej zauważalna. Jeśli tylko Twój budżet Ci na to pozwala – zainwestuj w 144Hz. Nie musisz grać w dynamiczne gry komputerowe, aby już na pierwszy rzut oka zauważyć różnicę. To po prostu znacznie wyższy komfort pracy — nawet w prostych edytorach tekstu.

Pozostałe akcesoria, które mogą być przydatne

Omówmy jeszcze pokrótce inne, mniej ważne akcesoria, które mimo wszystko mogą być przydatne podczas pracy na komputerze. Mamy tutaj na myśli głównie:

– Wiatrak USB. Od kiedy na naszym firmowym biurku gości wiatrak USB, nie wyobrażamy sobie pracy bez niego w lato. Możesz skierować podmuch wiatru zarówno na klawiaturę (ochrona przed poceniem się dłoni) lub na swoją twarz (ochłodzenie się). To naprawdę tani sprzęt, a jest bardzo użyteczny.

– Stolik do laptopa. Nie zapominajmy o posiadaczach laptopów. Jeśli często zdarza Ci się przeglądać internet w łóżku to wiesz, jak bardzo jest to niewygodne. Zainwestuj w specjalny stolik pod laptopa, a korzystanie ze sprzętu będzie dla Ciebie wygodne w praktycznie każdym miejscu.

– Żarówka USB. Gratka dla osób, które borykają się ze słabym wzrokiem. Jeśli drażnią Cię podświetlane klawisze na klawiaturze, a lubisz pracować w ciemnym pomieszczeniu — to przyda Ci się lampka pod USB. Postaw ją obok klawiatury, a Twoje biurko stanie się miło oświetlone.

Jeśli korzystasz z laptopa, to przyda Ci się też duża torba / plecak oraz podstawka chłodząca. W razie potrzeby warto rozważyć hub USB, który zapewni Ci kilka dodatkowych wejść na sprzęt.

Akcesoria komputerowe na pierwszy rzut oka mogą wydawać się zbędne, jednak w rzeczywistości znacznie ułatwią pracę / uprzyjemnią granie w gry. Życzymy udanych zakupów!

Najnowsze artykuły

A może zainteresuje Cię: