Czy warto kupić monitor 144Hz do gier? jaką daje przewagę?

Monitor z częstotliwością odświeżania 144 Hz to ekran, na którym obraz będzie odświeżany 144 razy w ciągu jednej sekundy. Jest to zatem ponad dwa razy więcej odnowień niż w przypadku standardowego monitora 60 Hz. Czy warto zainwestować w taki sprzęt? Jaką przewagę da nam nad innymi graczami?

Czym jest częstotliwość odświeżania ekranu?

Odświeżanie ekranu to częstotliwość, z jaką na monitorze pojawia się nowy obraz w danej jednostce czasu (zasadniczo w ciągu sekundy). Takie odnawianie obrazu daje efekt ruchu, a im częściej obraz się zmienia, tym płynniejszy jego ruch.

czy-warto-kupic-monitor-144hz-do-gier

Większość typowych monitorów w biurach czy w domach oferuje częstotliwość odświeżania na poziomie 60 Hz. Obraz jest na nich zatem odświeżany 60 razy na sekundę. Natomiast współczesny monitor dla gracza może zaoferować częstotliwość odświeżania na poziomie 120, 144 lub nawet 240 Hz.

Obraz wyświetlany na takim ekranie będzie więc płynniejszy, ale pod jednym warunkiem – że karta graficzna wyświetli taką samą ilość klatek na sekundę, co warto mieć na uwadze.

Kiedy warto postawić na monitor 144Hz?

Jak zostało wspomniane, monitory 144Hz wyświetlają obraz z częstotliwością odświeżania 144 kl/s. Dzięki temu – o ile pozostałe parametry ekranu i komputera są na równie wysokim poziomie – obraz gry wyświetlany jest znacznie płynniej, z większą ilością detali.

Początkowo może wydawać się, że jest on wręcz przyspieszony, lecz to jedynie efekt tymczasowy, wynikający z faktu, że do tak wysokiej częstotliwości odświeżania ekranu trzeba po prostu się przyzwyczaić. A kiedy warto postawić na taki monitor?

Będzie to dobra inwestycja przede wszystkim w przypadku, kiedy komputer jest w stanie generować do 144 klatek na sekundę, a z monitorem 60 Hz jego potencjał po prostu się marnuje.

Łącząc dobry komputer z matrycą o wyższej częstotliwości odświeżania, poprawimy komfort gry i jakość obrazu, a przy dobrej jakości połączeniu internetowym zwiększymy też swoją przewagę nad innymi graczami – będziemy w stanie szybciej reagować na zagrożenia. 

Monitor 144 Hz a matryca

Jaki monitor 144Hz wybrać, kiedy już zdecydujemy się na taką zmianę? Przy zakupie warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj matrycy. Jeśli zależy nam na dobrym kontraście, głębi i wiernych kolorach, najlepiej postawić na matrycę TN.

Jej największym atutem jest bardzo szybki czas reakcji, co istotne zwłaszcza przy strzelankach i grach wyścigowych. Dobrym wyborem będzie też matryca IPS. Chociaż nie gwarantuje najwyższej szybkości reakcji, to świetnie oddaje kolory i nasycenie obrazu. 

A co z wielkością? Najchętniej wybierane są duże monitory 144Hz 27 cali, które sprawdzają się tak samo dobrze w trakcie rozgrywek, co podczas pisania czy obrabiania zdjęć. 

Przed zakupem monitora 144Hz do gier, warto zwrócić uwagę również na:

  • input lag, czyli czas od przesłania sygnału do reakcji – im krótszy, tym oczywiście lepszy, w przypadku modeli gamingowych zwykle wynosi od mniej niż 10 ms.
  • technologię synchronizacji – za synchronizację generowanych i wyświetlanych klatek odpowiadają między innymi takie technologie, jak G-Sync od Nvidii i FreeSync od AMD. Istnieją też monitory  G-Sync Compatibile, na których można korzystać z obu standardów przy karcie graficznej GeForce. 

Jaką przewagę daje monitor 144 Hz?

Wymiana monitora 60Hz na 144Hz powinna zagwarantować użytkownikowi komputera wyraźne przejście na wyższą płynność wyświetlanego obrazu. Zaletą takich ekranów jest jednak nie tylko płynny, wyraźny obraz, ale również lepsze ogólne wrażenia z rozgrywki i przewaga nad innymi graczami.

Z czego wynika?

Gracz z monitorem 144Hz będzie widział więcej, a położenie jego przeciwnika będzie dla niego dokładniejsze. Jeśli dołożymy do tego dobry refleks, zwycięstwo mamy niemal gwarantowane. 

Jednak monitor 144Hz doceni nie tylko gracz. Z takim ekranem wszystkie prace wykonywane na komputerze są bardziej komfortowe. Różnice docenia się nawet przy przeglądaniu stron www czy poruszaniu kursorem. Wszystko to wiąże się też z faktem, że monitory z tak wysoką częstotliwością odświeżania obrazu znacznie mniej męczą wzrok. 

Różnice między 60Hz, 144Hz a 240 Hz w praktyce

Niektórzy zastanawiają się, czy w praktyce różnica pomiędzy częstotliwością odświeżania faktycznie jest dostrzegalna gołym okiem, a co za tym idzie, czy warto zainwestować w droższy sprzęt.

W przypadku przejścia z 60 Hz na 144 Hz lepsza płynność obrazu jest faktycznie zauważalna, a fakt ten potwierdzają nie tylko gracze.

Natomiast w przypadku częstotliwości 240 Hz, zmiana nie jest już tak wyrazista, dlatego inwestowanie w monitor o takich parametrach często nie ma większego sensu. 

Ile kosztuje monitor 144 Hz?

Ceny monitorów dla graczy sięgają od około 600 do nawet 7000 zł. W przypadku modeli z częstotliwością odświeżania 144 Hz najczęściej mamy do czynienia z kwotą od około 1000 do 2000 zł.

Przykładowo, monitory 27 cali 2560×1440 kosztować będą około 1800 zł, ale zaoferują swojemu użytkownikowi naprawdę wysoką jakość rozgrywki i komfort korzystania z komputera na co dzień.

Najnowsze artykuły

A może zainteresuje Cię: