Jak podzielić ekran w Windows 10? INSTRUKCJA krok po kroku

Jak podzielić ekran w Windows 10? podział ekranu Windows 10 to rozwiązanie, które może okazać się korzystne nie tylko dla grafika komputerowego czy analityka, ale również dla przeciętnego Kowalskiego, który pragnie przepisać coś z jednego okienka w drugie czy też porównać kilka różnych ofert tego samego produktu w różnych sklepach bądź różnych wariantach.

Z rozwiązaniem problemu przychodzi funkcja Snap Assist, która pojawiła się już w systemie Windows 7, natomiast w systemie Windows 10 została nieco udoskonalona. Jak skorzystać z funkcji Snap Assist? najpierw wejdź do ustawień systemu Windows i sprawdź, czy funkcja Snap Assists jest włączona:

Prawym przyciskiem myszy kliknij na pulpicie i wybierz opcję: Ustawienia ekranu

jak-wlaczyc-snap-assist

Następnie przejdź do lewego słupka menu, i kliknij przycisk: Obsługa wielu zadań

dzielenie-ekranuw-w-windows-10

Windows 10 dzielenie ekranu

Korzystając z systemu Windows 10, najprościej podzielimy ekran monitora z pomocą funkcji Snap Assist, która powinna być docelowo aktywna na każdym komputerze. Dzięki tej funkcji monitor komputera możemy podzielić na 2, 3 lub 4 części różnej wielkości.

Pozwoli to swobodnie przepisywać lub kopiować i wklejać tekst, a także porównywać dane z różnych źródeł. Funkcja jest obsługiwana zarówno za pomocą skrótów klawiaturowych, jak i za pomocą myszy czy touch pada w przypadku laptopów.

Warto pamiętać, że z pomocą Snap Assist w systemie Windows podzielimy ekran na pół w pionie, ale nie w poziomie. Możemy także rozłożyć dostępną płaszczyznę monitora na różnej wielkości ćwiartki lub przeznaczyć pół ekranu na najważniejszą aplikację i po 25% powierzchni ekranu na mniej istotne okienka. Jak podzielić ekran Windows 10?

Dzielenie ekranu na 2 części w Windows 10

Jak podzielić ekran na 2 części w Windows 10 za pomocą skrótów klawiaturowych? tak naprawdę, możemy osiągnąć taki efekt przy pomocy kursora lub klawiatury. Znacznie wygodniej będzie jednak opanować skróty klawiaturowe, które wykonają zabieg dzielenia automatycznie. Jak wygląda dzielenie ekranu Windows 10 na pół?

Wystarczy, że klikniemy na okno, które ma trafić na drugą stronę monitora, a następnie wciśniemy przycisk menu, znany jako przycisk WINDOWS (klawisz na klawiaturze z logo systemu Windows) oraz strzałkę w lewo lub w prawo – zależnie od tego, po której stronie ekranu ma znaleźć się dane okno.

Następnie wystarczy, że wybierzemy kolejną potrzebną nam aplikację, a ta wskoczy na drugą połowę wyświetlacza.

Jak podzielić ekran na pół przy pomocy kursora?

Z funkcji Snap Assist możemy korzystać także bez zapamiętywania skrótów klawiaturowych. Jeśli chcemy podzielić ekran monitora na pół myszką lub touchpadem, musimy kliknąć na pasek tytułu wybranego okna i przeciągnąć go do krawędzi ekranu (przytrzymując lewy przycisk myszki).

Wtedy na ekranie wyświetli się kontur zapowiadający miejsce przeciągnięcia całego okna. Warto pamiętać, że podobnie jak w przypadku korzystania z klawiatury, również kursorem aplikację przeciągniemy zarówno na prawą stronę, jak i na lewą stronę monitora.

Jak podzielić ekran na trzy lub cztery części?

Gdy już opanujemy, jak podzielić ekran na pół, możemy również opanować sztukę dzielenia monitora na trzy lub cztery części. Przy pomocy myszki lub touchpada zrobimy to poprzez przeciągnięcie przesuniętego już w lewo czy w prawo okna w górę bądź w dół.

Nie musimy wykazywać się przy tym dużą precyzją – podzielenie ekranu na dwie części w poziomie jest niemożliwe.

Drugim sposobem dzielenia ekranu na trzy lub cztery części jest wykorzystanie skrótów klawiszowych. Przy podziale ekranu na lewą stronę i prawą stronę ekranu korzystaliśmy z przycisku WINDOWS plus lewa lub prawa strzałka, z kolei przy podziale na trzy lub cztery części wykorzystamy ten sam przycisk z logo Windows oraz strzałkę w górę, lub w dół – zależnie od tego, gdzie ma trafić interesujące nas okno.

Przy podziałach na 3 lub 4 okna, ekran monitora powinien gwarantować wszystkim aplikacjom tyle samo miejsca, czyli 25% lub 50%. Zdarza się jednak, że niektóre okna zajmują automatycznie nieco więcej przestrzeni w górnej części ekranu

Możemy jednak regulować wielkość każdego z nich przy pomocy kursora. Wystarczy, że najedziemy nim na granicę dzielącą okienka aplikacji i przeciągniemy ją w górę lub w dół. Okna aplikacji powinny automatycznie dostosować się do naniesionych poprawek.

Jak wyłączyć podzielony ekran Windows 10?

Zanim skorzystamy z opcji podzielonego ekranu w Windows 10, powinniśmy dowiedzieć się również, jak z niej zrezygnować. Posługując się myszką, możemy zrobić to poprzez kliknięcie przycisku „maksymalizuj” na pasku zadań okna (pomiędzy przyciskiem „zamknij” a „minimalizuj”).

Możemy także kliknąć dwukrotnie na sam pasek zadań. Warto wykonać ten krok na oknie, z którego chcemy później korzystać w przestrzeni całego ekranu, ponieważ to ono wypełni wtedy ekran monitora.

Przy pomocy klawiatury, monitor przywrócimy do docelowych ustawień poprzez przytrzymanie klawisza WINDOWS oraz dwukrotne naciśnięcie strzałki do góry. Po wykonaniu tej czynności zmaksymalizowane zostanie poprzednio używane okno aplikacji.

Jak podzielić ekran korzystając z przeglądarki?

Jeśli podział ekranu ma na celu jednoczesne korzystanie z dwóch stron internetowych, możemy po prostu uruchomić w tym samym czasie dwa osobne okna przeglądarki, zamiast korzystać z dwóch kart w jednym oknie.

Następnie wystarczy odpowiednio dostosować wielkość okien do swoich potrzeb przy pomocy kursora, dzieląc ekran na pół, aby swobodnie i w sposób czytelne obsługiwać jedną jak i drugą aplikację.

Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że monitor możemy podzielić wtedy zarówno w pionie, jak i w poziomie oraz na dowolną ilość okienek. Podziel ekran tak, jak będzie Ci wygodnie.

Takie rozwiązanie jest korzystne szczególnie w przypadku korzystania z szerokich tabel i arkuszy kalkulacyjnych.

Podsumowanie

Nie trzeba mieć dwóch lub kilku monitorów, by podzielić ekran na pół, trzy lub nawet 4 części. Z pomocą funkcji Snap Assist z łatwością podzielisz ekran na prawą jak i lewą stronę ekranu.

Oczywiście w zależności od potrzeb, ekran możesz podzielić na cztery ćwiartki, posługując się jednocześnie wieloma aplikacjami. Możesz też podzielić ekran w pionie i umieścić obie aplikacje jedna pod drugą, poświęcając aplikacji na dole ekranu mniej lub więcej miejsca.

Jak widzisz, podzielić monitor wcale nie jest tak trudno jak mogłoby się na początku wydawać. Mając do dyspozycji tylko jeden monitor, możesz dzielić go na okienka w pozycji pionowej jak i poziomej, regulując przy tym wysokość i szerokość okienek, co pozwala na dostosowanie widoku wyświetlania interfejsu aplikacji.

Podobne:

Najnowsze artykuły

A może zainteresuje Cię: