Jak wielkość matrycy w laptopie wpływa na komfort użytkownika?

Zakup nowego laptopa to duże wyzwanie. Wiele osób nie wie, na co zwrócić uwagę przy wyborze, aby dane urządzenie okazało się komfortowe w użytkowaniu.

Jednym z najważniejszych parametrów w przypadku laptopów jest natomiast rozmiar matrycy, czyli przekątna ekranu. Nie zawsze ten największy będzie najlepszym wyborem. Po jaką przekątną wyświetlacza sięgnąć?

Czym jest wielkość matrycy?

wielkosc-matrycy-w-laptopie

Wielkość matrycy w laptopie to nic innego jak przekątna jego ekranu wyrażona w calach, przy czym cal to około 2,54 centymetra. Jeśli mamy już swój laptop, możemy zmierzyć go i ocenić, czy jest dla nas odpowiedni, czy potrzebujemy większego, bądź mniejszego modelu.

Ogólnie dostępne, popularne rozmiary matryc mają od 13 do 17 cali. Istnieją oczywiście mniejsze i większe wyświetlacze, ale te przeznaczone są zwykle do specyficznych zastosowań. Większość konsumentów kupuje natomiast laptop do pracy biurowej czy dla rozrywki.

Duża czy mała matryca – co lepsze?

Co będzie lepsze – laptop 14 cali czy 17 cali? Na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Osoby, które szukają małego, przenośnego sprzętu będą bardziej zadowolone z tej mniejszej opcji.

Natomiast do pracy stacjonarnej zwykle wybiera się modele większe, oferujące większy komfort obsługi. Rozmiar wyświetlacza wpływa nie tylko na wielkość całego urządzenia, ale także na jego wagę, a różnica między największym a najmniejszym laptopem może wynosić nawet kilka kilogramów.

Jaka wielkość matrycy do pracy i zabawy?

Wybór wielkości matrycy laptopa zależy przede wszystkim od przeznaczenia sprzętu. Jeśli planujemy wykorzystywać go do pracy, dobrze będzie zdecydować się na model nieco większy, co najmniej 15-calowy.

Komfort korzystania z takiego sprzętu okaże się znacznie wyższy. Poza tym, duży ekran pozwala zmniejszyć wysiłek dla naszych oczu. Jeżeli komputer ma stać w jednym miejscu, na przykład na biurku, można pokusić się nawet o wariant największy z ogólnie dostępnych, czyli na model 17-calowy. 

Osobom, które pracują i w domu, i w biurze, a nawet w podróży, poleca się urządzenia pośredniej wielkości. Będą wygodne podczas obsługiwania dokumentów czy odbierania maili, a jednak umożliwią też zachowanie mobilności. Jeżeli szukamy sprzętu do oglądania filmów czy seriali, w domu i w podróży, najlepiej będzie wybrać laptop jak najmniejszy.

Nadal można wygodnie oglądać na nim swoje ulubione produkcje, a jednocześnie łatwo jest też zapakować go do plecaka i zabrać ze sobą, na przykład na uczelnię. Małe urządzenie wygodnie jest też trzymać na kolanach, na przykład w pociągu. 

Trudno jest wskazać idealny rozmiar matrycy dla kogoś, komu zależy zarówno na komforcie obsługi sprzętu, jak i na jego mobilności. Podczas gdy laptop 17 cali, który stoi na biurku – jest idealny do pracy i oglądania filmów, nie sprawdza się już tak dobrze w trakcie wyjazdów.

Z kolei sprzęt mniejszy, lżejszy, mieszczący się do zwykłej torby czy plecaka, spełni oczekiwania osób, które korzystają z komputera w różnych miejscach, ale przy długotrwałej pracy może okazać się męczący dla oczu. 

Laptop 15 cali – najbardziej uniwersalny?

Laptop z matrycą o przekątnej 15 cali to urządzenie plasujące się pomiędzy ekranem 13- a 17-calowym. Jednak czy jest on w pełni uniwersalny? Laptop z takim wyświetlaczem sprawdza się do pracy i w celach rozrywkowych. Można wygodnie oglądać na nim filmy i przeglądać strony internetowe, a nawet grać w gry.

Dobrze sprawdza się też przy tworzeniu dokumentów tekstowych, prezentacji, arkuszy kalkulacyjnych. Zaletą takich urządzeń jest przyzwoity stosunek mocy podzespołów do ceny produktu. To dobry wybór, jeśli dysponujemy małym budżetem, a chcemy zakupić sprzęt o optymalnych parametrach.

Uniwersalność tych urządzeń przekłada się także na szeroką ofertę producentów, którzy proponują nam wiele modeli laptopów w takim rozmiarze matrycy. Jakie wady ma ekran 15-calowy? Przede wszystkim po wielu godzinach pracy dziennie może męczyć wzrok. Poza tym, czy takim wyświetlaczu klawiatura pozbawiona jest części numerycznej po prawej stronie, co dla niektórych osób może być bardzo kłopotliwe. 

Jaka matryca dla gracza?

laptop-gamingowy

Laptop gamingowy w zależności od potrzeb swojego użytkownika może mieć ekran mniejszy – a wtedy dobrze sprawdzi się do okazjonalnej rozrywki w podróży czy „na kolanach” – lub większy. W większości przypadków graczom zależy jednak na maksymalnym komforcie podczas długotrwałych rozgrywek, dlatego najlepszy wybór stanowią dla nich laptopy z matrycą 17-calową.

Taki sprzęt nie skupia się na mobilności, a na komforcie pracy. Nieistotna jest też jego waga. Urządzenie z tak dużym wyświetlaczem gwarantuje lepszą jakość obrazu – jest on bardziej szczegółowy i wyraźny. Graczom pozwala to szybciej reagować na przebieg rozgrywki, a tym samym uzyskiwać lepsze wyniki.

Poza tym, duża przekątna idzie w parze z dużą wydajnością. Z laptopa 17-calowego zadowolony będzie nie tylko gracz, ale też osoba pracująca w arkuszach kalkulacyjnych, np. księgowa, ponieważ posiada on klawiaturę numeryczną. Warto pamiętać jednak, że większy sprzęt zużywa więcej energii, czyli szybciej wyczerpuje swoją baterię. 

Najnowsze artykuły

A może zainteresuje Cię: