Jaki procesor do komputera wybrać

Jaki procesor do komputera wybrać? Polecamy zwrócić szczególną uwagę na procesory AMD Ryzen! Dlaczego są godne uwagi? Które procesory AMD cieszą się sporą popularnością? Na pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Z reguły każdy świadomy zakup komputera rozpoczyna się od wyboru odpowiedniego procesora. Wybór optymalnego rozwiązania jest trudny, szczególnie jeśli klient nigdy nie interesował się tym tematem. Na co zwrócić uwagę, kupując procesor? Jaki procesor warto aktualnie wybrać? Podpowiadamy w poniższym wpisie. Już teraz zapoznaj się z jego treścią.

Jaki procesor do komputera wybrać

Na co zwrócić uwagę kupując procesor?

Procesor jest układem scalonym, który odpowiada za większość działań, jakie wykonuje komputer. CPU – czyli procesor – nie tylko pobiera dane z pamięci, ale i odpowiednio je interpretuje, aby ostatecznie wykonać polecenie, które zostało w tych danych zawarte.

Aktualnie standardowy procesor ma wiele rdzeni oraz pamięć podręczną. Im więcej rdzeni, tym większą ilość obliczeń procesor może wykonać w jednym czasie. Na rynku znajdziesz także procesory wyposażone dodatkowo w zintegrowany graficzny układ.

Na co dokładnie zwrócić uwagę, kupując procesor? Najważniejsze są takie parametry jak socket, taktowanie, rdzenie, wątki, pamięć podręczna oraz TDP. Jak wspominaliśmy, od rdzeni oraz wątków zależy wydajność całego układu. W przypadku taktowania zegara polecamy wybierać te rozwiązania, które mają najwyższe bazowe taktowanie.

Warto również wiedzieć, że niektóre procesory można dodatkowo podkręcić. Pamięć podręczna to swego rodzaju mały dysk przechowujący te dane, które potencjalnie w bliskiej przyszłości mogą być potrzebne. Dodatkowo umożliwia szybszy dostęp do konkretnych informacji w porównaniu do RAM, a także wspiera pamięć operacyjną.

TDP to parametr informujący o ilości ciepła oddawanej przez procesor. Parametr ten wyrażany jest z reguły w watach. Pamiętaj, że TDP może oznaczać coś innego, w zależności od procesora. Na przykład przy procesorach AMD, które znajdziesz na stronie https://www.sferis.pl/procesory-2895/amd w atrakcyjnych cenach, TDP określa maksymalną moc, jaką urządzenie jest w stanie pobrać oraz oddać w postaci ciepła.

Wspomniany socket natomiast jest gniazdem procesora na głównej płycie. To w nim montuje się procesor i przez nie łączy się on z innymi elementami desktopa. A zatem socket i procesor muszą być zgodne ze sobą nawzajem.

Aktualnie wyróżnia się procesory AMD oraz Intel. Coraz większą popularnością cieszy się to pierwsze rozwiązanie. Czym wyróżniają się nowoczesne procesory AMD? Który procesor AMD wybrać? Odpowiadamy w dalszej części artykułu. 

Czym wyróżniają się nowoczesne procesory AMD?

Nowoczesne procesory AMD Ryzen to doskonałe rozwiązania dla tych osób, które potrzebują produktów z dobrymi parametrami, jednocześnie w niskiej cenie. Procesory AMD sprawdzą się zatem nie tylko w komputerze domowym, ale i w gamingowym. Będzie świetną opcją również w komputerze przeznaczonym do pracy biurowej oraz obsługi bardziej zaawansowanych i rozbudowanych programów.

Dlaczego warto wybrać procesor AMD? Przede wszystkim dlatego, że nowoczesne rozwiązania mają PCle 4.0. Jest to tak zwany magistrala rozszerzeń, wyróżniający się stosunkowo dużą przepustowością. PCle 4.0 pozwala na podłączenie nowoczesnych płyt głównych i ich obsługę oraz różnego rodzaju podzespołów.

Do zalet procesorów AMD zalicza się także architekturę rdzenia Zen. Sprawia ona, że procesory tego rodzaju wyróżniają się odpowiednio wyśrubowanymi właściwościami. Mają wiele rdzeni i tym samym są zdolne obsługiwać sporą ilość wątków. Dodatkowo wyróżniają się wysokimi prędkościami zegara oraz równie dużą wydajnością energetyczną, przez co spełnią oczekiwania użytkowników potrzebujących dużej mocy obliczeniowej.

Jaki procesor AMD wybrać?

Jaki procesor AMD wybrać? Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Do pracy oraz obsługi programów biurowych wystarczy AMD Ryzen 3. Przy średnio zaawansowanych programach i popularnych grach dobrze sprawdzą się procesory AMD Ryzen 5. To modele, które posiadają od czterech do sześciu rdzeni.

AMD Ryzen 7 będą idealną opcją w rękach wytrawnego gamera. Doskonale prowadzą sobie z rozbudowaną grą. Najnowocześniejszym procesorem AMD jest aktualnie Ryzen 9. Wybierz tę opcję, jeśli zależy Ci na możliwości obsługi bardzo zaawansowanych programów oraz gier.

W razie wątpliwości związanych z tym, jaka częstotliwość taktowania procesora będzie najlepsza do zastosowań profesjonalnych, warto zapoznać się z różnego rodzaju zestawieniami.

Szeroki wybór procesorów może utrudnić zakup idealnego podzespołu, dlatego w razie problemów ze znalezieniem procesora ze zintegrowaną grafiką, którego liczba rdzeni spełni oczekiwania użytkownika, zawsze można poradzić się sprzedawcy.

Jest to o tyle istotne, że nowe procesory, które można określić mózgiem komputera, mają czasami skomplikowane oznaczenia typu socket am4, które mogą być niezrozumiałe dla osób niezorientowanych w kwestii podzespołów.

Najnowsze artykuły

A może zainteresuje Cię: