Jakie biurka pod komputer najlepiej sprawdzają się w dziecięcym pokoju?

Biurko to niezbędny mebel w pokoju każdego dziecka czy nastolatka. Jego blat służy do rysowania, kolorowania, odrabiania lekcji, a także do pracy czy zabawy z komputerem. Dzisiaj najczęściej jest to laptop, który można łatwo zamknąć i schować, aby nie zajmował niepotrzebnie powierzchni roboczej blatu.

Jednak w trakcie pracy na biurku musi znaleźć się miejsce zarówno dla książek i zeszytów, jak i dla komputera. Czym należy kierować się, aby wybrać najlepsze biurko do pokoju dziecięcego?

Kluczowe wskazówki wyboru biurka pod komputer

Ucząc się, czytając czy odrabiając lekcje, dziecko musi przyjmować przy blacie prawidłową postawę ciała. Prawidłowa postawa ciała to natomiast wyprostowane plecy, nogi zgięte w kolanach pod kątem prostym, stopy oparte na podłodze. Aby siedzenie przy komputerze nie szkodziło małemu uczniowi, rodzic musi dobrać biurko i krzesło czy fotel biurowy do wzrostu pociechy.

Przyjmuje się, że biurko dla ucznia o wzroście od 120 do 150 cm musi mieć wysokość od 50 do 70 cm. Biurka rzadko są jednak regulowane, dlatego to za sprawą regulowanej wysokości fotela biurowego rodzice mogą zadbać o komfort użytkownika tego mebla.

Nie bez znaczenia jest też wielkość blatu, stanowiąca zwykle wypadkową dostępnego miejsca i potrzeb ucznia. Standardowe wymiary biurka dla dziecka to 160 cm szerokości i 80 cm głębokości. Taki blat oferuje wystarczającą ilość miejsca zarówno do korzystania z komputera, jak i do odrabiania lekcji.

Ważną kwestią jest też organizacja tego miejsca “pracy”, czyli obecność szafek i szuflad na zeszyty, książki czy przybory szkolne. Jeśli rodzic wybierze biurko bez takich elementów, może dokupić do niego kontener (pod biurko) lub nadstawkę (półki nad biurko).

Warto pamiętać też, że biurko dla ucznia musi stać w odpowiednim miejscu – odpowiednio blisko gniazdka elektrycznego i jak najbliżej okna, najlepiej pod nim, aby w maksymalnym stopniu wykorzystać naturalne światło do pracy i nauki. 

Wytrzymałe biurko dla ucznia

Za najbardziej trwałe uchodzą biurka drewniane (z litego drewna) oraz metalowe, które posiadają stalowe nogi i blat z drewna lub płyty MDF. Wybierając biurko pod komputer, trzeba mieć na względzie, że urządzenie to będzie się nagrzewało. Poza tym, dziecko pracujące przy blacie może zarysować go czy zabrudzić, dlatego materiał powinien być odporny na uszkodzenia i łatwy w czyszczeniu.

biurko-metalowe

Nie każdy blat równie dobrze spełni się w takiej roli. Wiele mebli łatwo ulega przetarciom, odbarwieniom czy innego rodzaju uszkodzeniom. Blat nie powinien być też zbyt cienki, aby nie uginał się pod ciężarem opierającego się o biurko dziecka. 

Poza blatem, kluczowy jest również stelaż biurka, czyli stabilne nogi, które nie będą kołysały się w trakcie pisania czy pracy z komputerem. Nóżki biurka mogą dodawać mu aranżacyjnej lekkości. Jeśli rodzic zdecyduje się na biurko bez dodatkowych szafek oszczędzi miejsce w pokoju dziecka, ale będzie musiał wygospodarować miejsce do przechowywania książek czy zeszytów w innym meblu. 

Biurko z regulacją 

Jak zostało wspomniane, biurka dla dzieci nie powinny mieć wysokości wyższej niż 70 cm. Wynika to z faktu, że mały uczeń musi być w stanie oprzeć łokcie na blacie biurka podczas pisania czy korzystania z klawiatury komputera.

Jeśli rodzic chce zainwestować w biurko, które posłuży dziecku jak najdłużej, może zdecydować się na mebel regulowany. Z reguły, opcję regulacji wysokości blatu oferują wyłącznie biurka metalowe.

Mają one bardzo prostą konstrukcję – są zbudowane ze zwykłego blatu (zwykle bez szuflad) i dwóch stalowych profili, które umożliwiają zmianę wysokości powierzchni roboczej. Biurka regulowane sprawdzają się także do pracy na stojąco, ponieważ można podnosić je na niestandardową wysokość. 

Design ma znaczenie

biurko-ze-szklanym-blatem

Biurko do pokoju dziecka powinno być ergonomiczne i trwałe, ale także estetyczne. W pokoju dziecka zwykle nie ma bowiem zbyt wielu mebli, a klasyczne zestawy składają się najczęściej właśnie z biurka, łóżka i szafy na ubrania. W zależności od wielkości pokoju rodzic może zdecydować się zarówno na większe biurko prostokątne, jak i na funkcjonalne biurko narożne, idealne do mniejszych przestrzeni.

Podczas gdy drewniane biurka sprawdzą się w aranżacjach w stylu skandynawskim czy klasycznym, metalowe będą odpowiednie do modnych dzisiaj wnętrz industrialnych czy loftowych. Ciekawą opcję stanowią natomiast biurka ze szklanym blatem.

Są one bardzo nowoczesne, wręcz designerskie, a przy tym uniwersalne pod względem stylu aranżacyjnego wnętrz oraz ich kolorystyki. Szklany blat będzie pasował dobrze do różnych mebli i różnych kolorów wystroju. Jego zaletą może okazać się też gładka, łatwa do utrzymania w czystości powierzchnia i niebanalny wygląd. 

Biurko pod komputer dla dziecka musi dbać o to, by młody uczeń mógł odrabiać lekcje czy grać w komfortowych warunkach. Istotne są jego wymiary, wytrzymałość i solidność zastosowanych materiałów, a także design, który zachęci młodego człowieka do korzystania z mebla i poprawi wystrój aranżacji jego pokoju.

Najnowsze artykuły

A może zainteresuje Cię: