Klawiatury do komputera z zaawansowanymi funkcjami: Które modele oferują więcej niż standardowe klawiatury?

Zaawansowane technologicznie klawiatury to przede wszystkim klawiatury gamingowe. To bowiem właśnie gracze mają największe wymagania, jeśli chodzi o funkcjonalność, wytrzymałość czy chociażby design klawiatury. Czym charakteryzują się takie sprzęty? Czego można od nich oczekiwać?

Klawiatura gamingowa to najczęściej klawiatura mechaniczna

Klawiatury mogą korzystać z przełączników membranowych lub mechanicznych. W przypadku tańszych klawiatur membranowych mamy do czynienia z silikonowymi membranami, które reagują na naciśnięcia klawiszy. Cała konstrukcja jest jednak spójna – wszystkie przyciski leżą na jednej membranie.

Mechaniczne klawiatury są droższe, ale bardziej precyzyjne. Działają na zasadzie fizycznych styków, co znaczy, że każdy klawisz ma oddzielny mechanizm przełącznika. Korzystanie z klawiatury mechanicznej wiąże się z charakterystycznym klikiem, ale gwarantuje krótki czas reakcji, wysoką wytrzymałość i doskonałą precyzję.

Najważniejsze funkcje

klawiatury-dla-graczy

Zaawansowana klawiatura musi posiadać zaawansowane funkcje. W przypadku graczy najważniejsze są dwie: NKRO oraz anti-ghosting. 

Funkcja NKRO to zdolność klawiatury do rejestrowania jednoczesnego naciskania wielu klawiszy. Taka funkcja pozwala zagwarantować płynne działanie klawiatury nawet w przypadku stosowania skomplikowanych kombinacji klawiszy. Nic więc dziwnego, że daje swojemu użytkownikowi przewagę nad innymi graczami.

Anti-ghosting to z kolei funkcja, która chroni przed efektem ghostingu, czyli umożliwia naciskanie kilku klawiszy, jednocześnie zapobiegając ich pominięciu czy zamianie w trakcie gry. Taka funkcja sprawia, że rejestrowane jest każde naciśnięcie, niezależnie od liczby jednocześnie wciśniętych klawiszy. Anti-ghosting zapewniają graczom między innymi klawiatury Spc Gear

Podświetlenie RGB

Podświetlenie RGB jest charakterystyczne dla klawiatur gamingowych. Wpływa nie tylko na wygląd stanowiska gracza, ale również pomaga wczuć się w rozgrywkę. Za pomocą kolorowego podświetlenia można spersonalizować urządzenie, nadając mu unikalny charakter.

Warto przypomnieć, że paleta RGB to aż 16 milionów kolorów do wyboru. Co więcej, klawiatury Redragon pozwalają nie tylko podświetlać klawisze, ale również cieszyć się animacjami i efektami świetlnymi, które reagują na naciskanie klawiszy.

Bezprzewodowe działanie

Istnieją bezprzewodowe myszki komputerowe, korzystające z łączności Bluetooth lub łączności radiowej. Nikogo nie dziwi zatem również istnienie klawiatury bezprzewodowej. Takie urządzenia działają na podobnej zasadzie, co myszy komputerowe. Mogą łączyć się  z komputerem za pomocą nadajnika USB lub modułu Bluetooth. Dużą zaletą takich sprzętów jest ich mobilność.

Klawiatura bezprzewodowa to brak kabli i możliwość łatwego przełączania się pomiędzy komputerami. Co ważne, klawiatura bezprzewodowa może zostać wyposażona w akumulator ładowany tym samym przewodem, który służy podłączaniu jej do komputera.

Czym jeszcze może zaskoczyć nowoczesna klawiatura?

Nowoczesność klawiatur idzie w parze z wygodą i ergonomią. To nie tylko zjawiskowe efekty podświetlenia, ale również zwiększony komfort „klikania” podczas pracy czy grania w gry. Przykładowo, klawiatury Steelseries mogą pochwalić się praktyczną magnetyczną podpórką, która niweluje różnicę wysokości między blatem biurka a krawędzią klawiatury.

Korzystanie z takiego dodatku to nie tylko większa wygoda, ale też ochrona przed zwyrodnieniami czy takimi popularnymi schorzeniami jak zespół cieśni nadgarstka.

Klawiatury tego producenta zaskakują także innymi dodatkami, jak chociażby zintegrowany wyświetlacz OLED, który pokazuje informacje o aktualnych ustawieniach podświetlania czy powiadomienia. Dla gracza bardzo ważna będzie także możliwość tworzenia makr, czyli zapisywania dowolnej kombinacji klawiszy i przypisania jej do dedykowanego przycisku na klawiaturze.

Jaka klawiatura do pracy?

Klawiatura gamingowa może służyć zarówno do grania, jak i do pracy z komputerem czy zwykłego “surfowania” po sieci. Osoby szukające nowoczesnej klawiatury wyłącznie do pracy biurowej, nie będą potrzebowały jednak zaawansowanych funkcji, jak wspomniane tworzenie makr.

Ważniejsza będzie dla nich ergonomia, wytrzymałość czy sposób łączenia urządzenia z komputerem. Do pracy najlepiej sprawdzają się klawiatury klasyczne przewodowe lub bezprzewodowe.

Jeśli urządzenie ma służyć do obsługi arkuszy kalkulacyjnych czy programów księgowych, konieczny będzie wybór klawiatury z blokiem numerycznym. Istnieją bowiem również modele pomniejszone, pozbawione tej standardowej części. Te najlepiej sprawdzają się w podróży, głównie do pisania.

Jeśli zaś o pisaniu mowa, to osoby piszące bardzo dużo, powinny obowiązkowo wybrać dla siebie klawiaturę mechaniczną, której żywotność jest dużo lepsza niż ma to miejsce w przypadku klawiatury membranowej. 

A jaką klawiaturę wybrać do obsługi telewizora Smart? Tu najlepiej sprawdzi się model bezprzewodowy, nieduży, najlepiej z wbudowanym touchpadem, dzięki któremu da się sterować kursorem na ekranie.

Najnowsze artykuły

A może zainteresuje Cię: