Koszty związane z tuszem do drukarek – kierować się ceną czy jakością?

Już na etapie wybierania drukarki, należy wziąć pod uwagę koszty materiałów eksploatacyjnych. W przypadku drukarek na tusz będzie to właśnie wkład czarny lub kolorowy, który trzeba wymieniać lub uzupełniać po zużyciu.

Niekiedy okazuje się, że w przypadku częstego drukowania wydatki związane z zakupem tuszu przekraczają wartość samej drukarki już po kilku miesiącach użytkowania. Wtedy wiele osób zaczyna zastanawiać się, czy przy zakupie kolejnego opakowania tuszu kierować się ceną czy jakością?

Pod uwagę brane są więc tak zwane zamienniki, czyli tusze nieoryginalne. Czy można bezpiecznie z nich korzystać?

Tusz do drukarki oryginalny czy zamiennik?

Koszty związane z tuszem do drukarek

Nie każdy wie, że tusz do drukarki powinien być oryginalny, czyli wyprodukowany przez tę samą markę, która wyprodukowała samo urządzenie. Choć niższa cena tuszu nieoryginalnego może być kusząca, to warto mieć na uwadze, że taki zamiennik może też uszkodzić drukarkę.

Główną przyczyną takich konsekwencji jest fakt, że produkcją zamienników nie zajmują się firmy produkujące drukarki. Tusz oryginalny jest droższy, ponieważ w taki sposób firmy rekompensują sobie wydatki związane z udoskonalaniem kolejnych modeli urządzeń. W przypadku firm trzecich produkujących zamienniki, takie koszty nie mają miejsca.

Warto pamiętać też, że decydując się na tusz nieoryginalny, ryzykujemy utratą gwarancji producenta, nawet jeśli reklamowane uszkodzenie nie ma związku z zastosowaniem nieodpowiednio dobranego, niskiej jakości zamiennika.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze tuszu?

Dobre zamienniki będą kompatybilne z daną drukarką nie tylko pod kątem składu kartridża, ale również pod kątem dokładności druku czy reprodukcji kolorów. Należy jednak pamiętać, że tylko oryginalny tusz gwarantuje idealne efekty. Natomiast zamiennik, zwłaszcza z niepewnego źródła, może okazać się gorszy jakościowo, co będzie widoczne szczególnie w przypadku drukowania zdjęć. 

Wybierając tusz, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko jakość produktu, ale także jego wydajność, czyli to na ile wydruków wystarczy jeden wkład. Przykładowo, czarne tusze do drukarki Epson oferują zwykle wydajność rzędu nawet 4 500 stron wydruku (opakowanie 65 ml).

Ważną kwestię stanowi też częstotliwość drukowania. Kiedy drukujemy rzadko, tusze mogą wysychać, blokując głowice. Oryginalne produkty zawierają substancje, które zapobiegają takim efektom. Jeśli więc drukujemy rzadko, lepiej pozostać przy oryginałach. 

Kiedy nie warto sięgać po zamienniki tuszu?

W przypadku niektórych urządzeń korzystanie z zamiennika tuszu zamiast oryginału może okazać się niemożliwe. Jeśli zakupiony model posiada blokadę, odmówi pracy w przypadku wykrycia tuszu nieoryginalnego. Kiedy jednak taki problem nas nie dotyczy, możemy brać pod uwagę zakup zamiennika, o ile nie zależy nam na niezawodności czy idealnych rezultatach.

Oryginały tuszów powinny być stosowane w miejscach pracy, a zwłaszcza tam, gdzie dzienna liczba wydruków liczona jest w setkach czy tysiącach stron. Na zamienniki nie mogą pozwolić sobie także firmy, które zajmują się kopiowaniem czy drukowaniem. Nie warto stosować zamienników tuszu, jeśli drukujemy zdjęcia, ponieważ te wymagają najwyższej jakości wkładów.

Poza tym, po oryginały powinni sięgać też wszyscy, którym zależy na maksymalnej wydajności i najlepszej jakości pracy posiadanego urządzenia. Alternatywnie, osobom, które chcą oszczędzić na kosztach eksploatacyjnych, zaleca się wybór drukarki z tanimi tuszami (oryginalnymi). 

Jaka jest różnica w cenie między zamiennikiem a tuszem oryginalnym?

Porównując ceny tuszów oryginalnych i zamienników, łatwo jest zauważyć, że ceny poszczególnych wkładów mogą różnić się między sobą nawet o kilkadziesiąt procent. Warto wspomnieć jednak, że w ostatnich latach nawet dosyć kosztowne tusze do drukarek HP przestały być wiele droższe niż ich zamienniki, ponieważ producenci zauważyli wzrost zainteresowania zakupem tuszów nieoryginalnych i zaczęli dążyć do obniżania kosztów eksploatacyjnych swoich urządzeń.

Poza tym, jak podkreślają, ich tusze są nawet o 50% wydajniejsze niż tusze innych kompatybilnych marek, zatem pozwalają wydrukować dwa razy więcej stron. Jeśli patrzymy na to w ten sposób, można powiedzieć, że cenę oryginalnego tuszu należy porównywać po podzieleniu jej przez dwa. 

Jeśli mimo wszystko decydujemy się na zakup zamiennika, zawsze powinniśmy wybierać produkt z dobrego źródła, najlepiej z gwarancją zwrotu, jeśli okaże się, że urządzenie nie działa jak powinno lub że wkład w ogóle do niego nie pasuje.

Najtańsze tusze mogą wydawać się porównywalnie dobre na początku stosowania, jednak skutki gorszego składu produktu odczuje sama drukarka, której żywotność może zostać w taki sposób znacząco skrócona. 

Czy warto kupić drukarkę na tanie tusze?

Drukarka z tanimi tuszami to przede wszystkim drukarka do domowego użytku, służąca do drukowania tekstu, nie zdjęć. Na taką drukarkę może zdecydować się osoba, która drukuje rzadko i głównie na własny użytek. Osoby drukujące fotografie, wizytówki czy ulotki zawsze powinny inwestować w drukarkę nieco więcej i korzystać z oryginalnych tuszów. 

Najnowsze artykuły

A może zainteresuje Cię: