Szukasz pracy w IT? A może planujesz zupełnie zmienić branżę i zdobyć nowy zawód? Jeśli odpowiadasz twierdząco na choćby jedno z tych pytań, jesteś we właściwym miejscu.
W tym artykule omawiamy najlepiej płatne i najbardziej pożądane specjalizacje IT. Sprawdź teraz, kogo potrzebuje rynek pracy!
Dlaczego IT?
Branża IT ma wpisany w swoje DNA bezustanny rozwój. Żyjemy w czasach dynamicznej cyfryzacji, która posyła ludzkość wprost w objęcia przyszłości. Potrzebujemy nowych programów, sprzętów oraz innych rozwiązań natury technologicznej.
Ludzie zajmujący się ich tworzeniem muszą wykazać się ogromną wiedzą oraz twórczym myśleniem pozwalającym na wykorzystanie jej w praktyce. Nikogo nie powinno więc dziwić, że cieszą się oni wyjątkowo wysokimi zarobkami.
Ostatnie lata jedynie przyspieszyły postęp w branży IT, do czego w największej mierze przyczyniła się pandemia. Z powodu przeniesienia mnóstwa przedsięwzięć do przestrzeni cyfrowej, usługi informatyczne stały się pożądane dużo bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.
Obserwowane trendy wskazują jasno, że sytuacja ta nie ulegnie zmianie. Wręcz przeciwnie, kolejne lata mogą przynieść jeszcze większe zapotrzebowanie na specjalistów w różnych dziedzinach IT. Czas przyjrzeć się kilku z nich.
Rozwiązania chmurowe
Rozwiązania pozwalające na przechowywanie danych w chmurze niosą ze sobą mnóstwo korzyści. Największą z nich stanowi bez wątpienia możliwość dostępu do informacji z dowolnego miejsca na świecie.
Wkraczamy w erę, w której fizyczne nośniki pamięci tracą na znaczeniu kosztem praktyczniejszych rozwiązań. Proces ten przyspiesza również obecna koniunktura. Przedsięwzięcia przenoszące się do Internetu potrzebują dostępu do zdalnej pamięci, z której mogą korzystać całe zespoły.
Rynek pracy jest otwarty nie tylko na ludzi zajmujących się tworzeniem i obsługą rozwiązań chmurowych. Potrzeba również specjalistów od cyberbezpieczeństwa, kwestii prawnych, ochrony danych osobowych, prowadzenia projektów oraz wielu innych aspektów tej specjalizacji.
Szczególną uwagę warto zwrócić także na rozwiązania takie jak SaaS. Ten skrót od angielskiego „Software as a Service” odnosi się do modelu udostępniania oprogramowania w chmurze, który cieszy się ostatnimi czasy ogromną popularnością. Dostawcy produktów tego typu potrzebują informatyków, którzy będą je rozwijać.
Webdesign
Na świecie jest już niemal 2 miliardy stron internetowych, a ich liczba stale rośnie. Osoby biegłe w webdesignie zawsze znajdą dobrze płatną pracę. Co więcej, języki programowania oraz inne umiejętności wymagane w tego typu przedsięwzięciach można wykorzystać również w innych dziedzinach informatyki.
Oczywiście webdesign obejmuje nie tylko tworzenie zwykłych stron internetowych. Na rynku nie brakuje klientów, którzy potrzebują zaawansowanych produktów.
Dlatego w tej dziedzinie informatyki odnajdą się również osoby zorientowane graficznie, a także specjaliści od UX i UI. Co więcej, warto pamiętać, że prace z zakresu webdesignu można łatwo wykonywać zdalnie oraz w ramach freelancingu.
Blockchain
Gdy w roku 2009 Satoshi Nakamoto dokonał pierwszej transakcji z użyciem Bitcoina, nikt nie spodziewał się skali, do jakiej urośnie to przedsięwzięcie. Wiele wskazuje na to, że rozwój technologii blockchain i świata kryptowalut, który mamy okazję obserwować na własne oczy, to dopiero początek czegoś większego. Zawodowy rozwój w tym kierunku jest obarczony pewnym ryzykiem, lecz jednocześnie może okazać się niezwykle opłacalną inwestycją.
Ostatnie lata przyniosły sporo nowości. Świetnym tego przykładem jest nagły wybuch popularności technologii NFT. Stwierdzenie, że już zrewolucjonizowała ona ideę cyfrowej własności, nie byłoby przesadą.
Oczywiście jej rozwój najprawdopodobniej nie zakończy się na kolorowych obrazkach i karykaturalnych awatarach, z których początkowo zasłynęła. Istnieje ogromna szansa na to, że w następnych latach technologia NFT stanie się zupełnie powszechna. Rynek wciąż potrzebuje nowych specjalistów, którzy odnajdą się poszczególnych gałęziach świata blockchain.
Mobilność ponad wszystko
Ostatnia kategoria, której warto poświęcić uwagę, jest bardzo ogólna. Można umieścić w niej wszystkie obszary IT, które zajmują się produkcją i obsługą rozwiązań mobilnych. W świecie technologii da się zauważyć wyraźną tendencję, na łamach której smartfony i tablety zastępują komputery.
Gdzie czeka najwięcej możliwości? Istnieje kilka obszarów mobilnego świata IT, które potrzebują więcej pracowników i oferują świetne zarobki. Bardzo popularnym wyborem jest programowanie. Zapotrzebowanie na aplikacje dla smartfonów oraz tabletów stale rośnie.
Dotyczy to nie tylko zupełnie nowych produktów, lecz także tych, które przenosi się z formy desktopowej na mobilną. Rynek potrzebuje również teleinformatyków gotowych do pracy nad sprzętem, specjalistów z zakresu bezpieczeństwa oraz osób biegłych w praktykach UX i UI. Czy widzisz siebie w którejś z tych dziedzin?
Publikowane w naszym serwisie treści są najwyższej jakości. Jako legalnie działająca firma gwarantujemy, że kupujesz produkty cyfrowe z pewnego źródła.