Składane smartfony z elastycznym ekranem – jak działają?

Kiedyś telefony posiadały klapki, dzięki którym można było składać je na pół. Zwykły smartfon nie nadaje się do składania – taka próba zakończyłaby się zepsuciem urządzenia.

Producenci stworzyli już jednak takie smartfony, które można składać nawet setki tysięcy razy. Ich komponenty są wykonane z zupełnie innych materiałów, dzięki czemu po złożeniu i rozłożeniu telefon działa bez zarzutu. Jak to możliwe?

Jak działa smartfon z elastycznym ekranem?

smartfon-z-elastycznym-ekranem

Składany smartfon musi mieć elastyczny wyświetlacz i ekran polimerowy. Szkło nie jest bowiem materiałem elastycznym, a akumulatory i obwody mogą zapalić się, kiedy są ciągle składane i rozkładane.

Nie mniejszy problem sprawiają też same obudowy, które najczęściej wykonuje się z plastiku czy aluminium. Chociaż da się je zginać, to po kilku razach i tak pękną. Producenci musieli wymyślić więc alternatywne materiały, które zastąpią te nieelastyczne. 

Pierwszym kluczowym elementem składanego telefonu jest wyświetlacz OLED, który jest cienki i elastyczny – zdecydowanie cieńszy niż wyświetlacz LED. Pionierem jeśli chodzi o elastyczne ekrany OLED jest marka Samsung i ich nowoczesny model telefonu – Samsung Galaxy Z Fold4. Urządzenie posiada ekran o przekątnej aż 7,6 cala, zamykany jak książka.

Może wyświetlać różne aplikacje na obu połówkach jednocześnie, pozwalając na przykład przeglądać strony internetowe i pracować. Zamknięty ma zaś wielkość połowy dłoni dorosłego człowieka. 

Jakie możliwości ma smartfon z elastycznym ekranem?

Dawniej producenci telefonów konkurowali między sobą w kwestii rozdzielczości, wielkości czy odwzorowania barw na ekranie. Duże wrażenie na odbiorcach zrobił ekran zakrzywiony, ale największą uwagę przyciągają obecnie telefony składane.

Zginany ekran sprawia, że przedmiot mieszczący się w kieszeni, może zamienić się smartfon wielkości małego tabletu. Niezależnie od marki, zastosowanie znajduje tutaj technologia wykorzystująca właściwości ekranu OLED. Ten może zginać się w jednym miejscu, prawie na płasko.

Warto zauważyć, że okres eksploatacji takiego telefonu zwykle okazuje się niższy – Samsung deklaruje, że jego urządzenia wytrzymają 200 000 zgięć. 

Na co pozwala składany smartfon? Takie urządzenie ma dwie główne zalety:

  • pozwala zmniejszyć telefon do kompaktowych rozmiarów i nosić go w kieszeni, jednocześnie nie rezygnując z wygody obsługiwania dużego ekranu do przeglądania zdjęć czy oglądania filmów,
  • pozwala podzielić ekran na dwa stosunkowo duże i wyraźne wyświetlacze, co przypomina korzystanie z dwóch monitorów przy komputerze.

Składany telefon mieści się w kieszeni i przykuwa uwagę swoim designem. Najważniejsze zalety odkrywa jednak po rozłożeniu. Duży, przedzielony na pół ekran, pozwala korzystać jednocześnie z dwóch aplikacji, a także wygodniej obsługiwać jedną aplikację typu YouTube – na górnym ekranie można oglądać wideo, a na dolnym czytać komentarze.

Największą korzyścią wydaje się jednak możliwość otwarcia dwóch różnych aplikacji i komfortowe obsługiwanie ich w tym samym czasie. Docenią je przede wszystkim osoby, które wykonują dokładny research przed dokonaniem zakupu czy też pracują przez telefon. 

Co ważne, nie każdy składany telefon trzeba za każdym razem otwierać przed użyciem. Modele marki Samsung posiadają dodatkowy ekran zewnętrzny, na którym widoczne są między innymi powiadomienia.

Czy telefon składany ma jakieś wady?

Składane telefony są przede wszystkim znacznie droższe niż modele tradycyjne. Jest to oczywiście zrozumiałe, ze względu na konieczność zastosowania w nich zupełnie innych komponentów.

Często również kosztem składanego ekranu użytkownik otrzymuje mniejszej pojemności akumulator, zatem telefon wymaga częstszego ładowania. Warto zauważyć także, że urządzenie tego typu będzie delikatniejsze, bardziej podatne na uszkodzenia.

Nie poleca się go między innymi osobom aktywnym fizycznie, które łatwo mogłyby doprowadzić do zniszczenia swojego sprzętu. Ryzyko uszkodzeń starają się obniżać sami producenci, stosując w urządzeniach na przykład wolno zamykające się zawiasy czy dodatkową warstwę szkła na ekranie.

Co potrafi składany smartfon?

To, jakie możliwości ma współczesny smartfon z Androidem, najlepiej zaprezentować na podstawie jednego z flagowców – Galaxy Z Fold4 5G. Jego najważniejsze parametry to procesor Snapdragon 8 Gen 1+, 12 GB pamięci RAM oraz bateria  o pojemności 4400 mAh.

W modelu wykorzystano też głośniki z przestrzennym dźwiękiem Dolby Atmos oraz szerokokątny obiektyw o rozdzielczości 50 MP. Sprzęt jest w pełni wodoodporny. Posiada obudowę ze wzmocnionego aluminium oraz ekran pokryty szkłem Corning Gorilla. Jego wyświetlacz AMOLED może pochwalić się rozdzielczością 2176 x 1812 pikseli oraz częstotliwością odświeżania na poziomie 120 Hz.

Urządzenie wspiera funkcję ładowania bezprzewodowego i szybkiego ładowania. Świetnie sprawdza się do robienia zdjęć, dzięki poglądowi na zewnętrznym ekranie. Jest też sprzedawane w zestawie z rysikiem, którym można sporządzać notatki, na przykład w trakcie oglądania nagrań z wykładu. 

Warto przeczytać:

Najnowsze artykuły

A może zainteresuje Cię: