Wybór idealnej drukarki: Praktyczny przewodnik dla domu i biura

Drukarka to sprzęt, bez którego nie wyobraża sobie pracy większość firm. Trzeba przyznać, że jest to urządzenie, które przydaje się także w domu. Niejednokrotnie trzeba wydrukować sobie bilet na pociąg, na koncert, czy też wypracowanie do szkoły.

Drukarki są niezwykle przydatne. Co ciekawe, nie jest to sprzęt drogi. Niemniej jednak sporo osób ma problem z wyborem dla siebie właściwej drukarki.

Jaka drukarka będzie odpowiednia? Czym się różni drukarka atramentowa od laserowej? Pora znaleźć odpowiedzi na te wszystkie pytania.

Drukarki atramentowe

drukarka

Zacznijmy od drukarek atramentowych https://www.ceneo.pl/Drukarki_atramentowe. Nie jest to przypadkowe, ponieważ to właśnie one są najchętniej wybierane przez większość osób. Szczególnie mowa o użytkownikach prywatnych. Drukarki atramentowe można odróżnić przede wszystkim po zastosowanej technologii.

Do drukowania wykorzystują tusze, które znajdują się w kartridżach. Przy drukowaniu wystrzeliwane są kropelki tuszu pod odpowiednim ciśnieniem. Również różnią się one ceną i kosztami eksploatacyjnych materiałów. Wkłady w drukarce mogą stanowić cztery pojemniki oddzielne oznaczone literkami C, M, Y, K (Cyan, Magenta, Yellow, Black) lub dwa. W drugim przypadku w jednym mieści się czarny tusz, a w drugim połączone są trzy kolory – czerwony, zielony i niebieski. Kolory te po zmieszaniu tworzą konkretną barwę.

Jakimi zaletami mogą się pochwalić drukarki atramentowe? Na pewno pierwszą z nich jest już po części wspomniana cena. Atramentowe drukarki są po prostu tanie. Cały czas na rynku pojawiają się ciekawe modele w równie ciekawych cenach. Koszt niektórych z nich nie przekracza nawet trzystu złotych. Nie należy jednak sugerować się jedynie ceną drukarki. Sprawdźmy, ile będzie nas kosztował materiał eksploatacyjny. W niektórych modelach jest on bardzo drogi.

Kolejną zaletą, która niewątpliwie zasługuje na wyróżnienie, jest gotowość do pracy. Atramentowe urządzenia z uwagi na technologię, na której się opierają, są od razu po uruchomieniu gotowe do drukowania. Nie nagrzewają się długo. W związku z powyższym czas jest zoptymalizowany maksymalnie, a także znacznie skrócony.

Drukarki atramentowe z racji na świetną cenę są dobrym rozwiązaniem do domowych warunków. Raczej do biur stawia się na inny rodzaj drukarek, ale o tym już za chwilkę.

Drukarki laserowe

Drugi rodzaj drukarek to drukarki laserowe. Są one bardzo ekonomicznymi urządzeniami, które jednocześnie zapewniają bardzo wysoką jakość wydruku. Na rynku można znaleźć monochromatyczne drukarki laserowe, które oferują jedynie drukowanie dokumentów w czerni i bieli, ale także drukarki kolorowe. Jeśli chodzi o drukarki kolorowe, to w ich przypadku tonery znajdują się w kilku oddzielnych kolorach. Nie musimy zatem wymieniać wszystkich, gdy tylko jeden z nich się skończy.

Wałek w drukarkach laserowych https://www.ceneo.pl/Drukarki_laserowe jest pokryty materiałem światłoczułym i odpowiednio naelektryzowany. Później mamy do czynienia z naświetlaniem laserem. Naświetlane są punkty do zadrukowania. Toner przesuwa się na wałek w konkretnych miejscach i naniesiony zostaje na papier. Na sam koniec procesu drukowania wałek oczyszczony jest z pozostałości po tonerze.

Na pewno drukarki laserowe drukują szybciej od drukarek atramentowych i jest to ich główna zaleta. Nawet kilkadziesiąt stron można wydrukować w minutę. Trzeba przyznać, że jest to bardzo dobry wynik. Warto także dodać, że laserowe drukarki łatwiej się utrzymuje w czystości. Również ich żywotność jest dłuższa. Najczęściej drukarki laserowe są wybierane do biur, ale nie jest to w żadnym wypadku obowiązujący wyznacznik. Sporo osób korzysta z nich także w domowych warunkach.

Niekiedy można spotkać się z uwagami, że drukarki laserowe są bardzo drogie. Warto zaznaczyć, że przedsiębiorcy nie muszą kupować nowego sprzętu. Zawsze mogą zdecydować się na drukarki laserowe używane, czy też skorzystać z możliwości leasingu. Dzięki temu rozwiązaniu można korzystać z urządzeń o naprawdę wysokiej jakości, a jednocześnie nie ponosić wysokich kosztów.

Nie podejmuj pochopnych decyzji

Powiedzieliśmy już sobie co nieco o rodzajach najpopularniejszych drukarek na rynku. Zarówno jedna, jak i druga możliwość jest bardzo ciekawa. Sporo zależy od potrzeb indywidualnych firm, czy też użytkowników prywatnych. Nie bez znaczenia jest także posiadany budżet.

Nie należy podejmować jednak zbyt pochopnie decyzji. Robienie spontanicznych zakupów może doprowadzić do niezadowolenia finalnego. Nikt nie chce sobie na to pozwolić. Sprawdźmy, które drukarki są szczególnie polecane i mogą się pochwalić pozytywnymi opiniami.

Bez wątpienia drukarki HP https://www.ceneo.pl/Drukarki/p:HP.htm to urządzenia cieszące się dużą popularnością, mogące się pochwalić pozytywnymi recenzjami użytkowników, a także dostępne w korzystnych cenach. Nie ma co narzekać także na ich dostępność. Są bowiem dostępne w większości sklepów stacjonarnych, a także internetowych.

Mając pewne wątpliwości przy wyborze typu drukarki, czy też producenta, zawsze warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy służą dobrą radą w sklepach stacjonarnych, a także w tych online. Lepiej kilka razy dopytać, niż podjąć złą decyzję.

Najnowsze artykuły

A może zainteresuje Cię: