Fotel do biurka vs fotel ergonomiczny – który wybrać?

Niezależnie od tego, jakie czynności wykonujemy przy biurku, potrzebujemy odpowiedniego mebla, na którym można wygodnie siedzieć w trakcie pracy czy grania w gry.

Do wyboru mamy zwykłe krzesła i fotele do biurka, a także bardziej skomplikowane fotele ergonomiczne. Jaki wariant wybrać?

Tradycyjne fotele do biurka

fotele-biurowe-ergonomiczne

Przez tradycyjne fotele do biurka należy rozumieć przede wszystkim obrotowe krzesła wyposażone w podstawę z kółkami, funkcję regulowanej pneumatycznie wysokości oraz odchylane oparcie i – opcjonalnie – podłokietniki.

Takie meble spotykamy najczęściej w szkołach i miejscach pracy. Są one stosunkowo niedrogie i nieskomplikowane. Występują w wielu opcjach rozmiarowych do wyboru, ponieważ nie da się w zbyt dużym zakresie dopasować ich do potrzeb użytkownika.

Tradycyjny fotel do biurka sprawdza się wtedy, kiedy nie spędzamy na nim zbyt wiele czasu. Przy długotrwałym użytkowaniu w ciągu dnia, znacznie lepszy wybór stanowi model ergonomiczny.

Fotele ergonomiczne

Fotel ergonomiczny od zwykłego fotela biurowego różni się przede wszystkim opcjami regulacji. Taki mebel ma nie tylko zmienną wysokość siedziska, ale również regulację kąta nachylenia oparcia i zagłówka, a także regulację wysokości podłokietników.

Co więcej, fotel ergonomiczny posiada odpowiednio wyprofilowany kształt. Jego celem jest bowiem wspieranie prawidłowej postawy ciała, czyli pomaganie użytkownikowi w utrzymywaniu wyprostowanych pleców nawet w trakcie długotrwałego siedzenia, co chroni sylwetkę przed rozwojem wad postawy. 

Oparcie fotela ergonomicznego ma więc z reguły kształt litery S, tak jak anatomicznie ukształtowany jest kręgosłup, dzięki czemu mebel podtrzymuje odcinek lędźwiowy, co wpływa na komfort siedzenia przy biurku przez wiele godzin.

Dobry fotel ergonomiczny zawsze posiada także regulację wysokości po to, aby siedząca na nim osoba mogła swobodnie trzymać stopy na podłodze, niezależnie od swojego wzrostu.

Dwie ważne cechy najlepszych foteli ergonomicznych to również obecność podłokietników, niezbędnych zwłaszcza przy pracy z klawiaturą komputera oraz zagłówka, który poprawia komfort karku i szyi u osób, które długotrwale wpatrują się w ekran komputera.

Od fotela ergonomicznego można oczekiwać jeszcze jednej cechy – mianowicie tapicerki, która pozwala skórze oddychać i jest odporna na zużycie. 

Chociaż fotel ergonomiczny dostosowuje się do potrzeb użytkownika, nie oznacza to, że dowolnie wybrany model będzie odpowiedni dla każdej osoby. Wybierając fotel ergonomiczny, należy zwrócić uwagę na jego zakres regulacji oraz wymiary poszczególnych części konstrukcji mebla. Osoba siedząca na fotelu ergonomicznym powinna:

  • zachowywać podparcie dla większej części ud (odpowiednia długość siedziska),
  • trzymać stopy na podłodze z nogami zgiętymi w kolanach pod kątem prostym (odpowiednia wysokość siedziska).

Wygoda siedzenia przy długotrwałej grze 

Podczas grania na komputerze bez wątpienia lepiej niż zwykły fotel biurowy sprawdzi się fotel ergonomiczny, a nawet tak zwany fotel gamingowy.

Ten, w porównaniu z ogólnie pojętymi fotelami ergonomicznymi, często wyróżnia się wzmocnioną tapicerką i dobrej jakości wypełnieniem piankowym, dodatkowymi rozwiązaniami, które umożliwiają cyrkulację powietrza, pełną regulacją wszystkich elementów konstrukcyjnych czy chociażby designerskim wyglądem. 

Fotel ergonomiczny dla gracza musi być solidny i stabilny, dlatego warto zwracać uwagę na materiały użyte do jego wyprodukowania. Niektóre modele foteli gamingowych dostępne są w kilku rozmiarach do wyboru (S, M, L), co pozwala dobrać je właściwie dla dziecka, nastolatka czy osoby dorosłej.

A czy konsole do gier wymagają zakupu specjalnego fotela? Z padem w dłoni można grać w niemal dowolnej pozycji: na kanapie, na podłodze, ale też w fotelu ergonomicznym lub w specjalnym fotelu do grania na konsoli.

Takie modele mają kubełkową konstrukcję i często pozbawione są stelaża z kółkami. Mogą posiadać za to dodatkowy podnóżek, gdyż na konsoli najwygodniej gra się w odchylonej pozycji z uniesionymi nogami. 

Podobne:

Najnowsze artykuły

A może zainteresuje Cię: