Wybierz monitor dla swoich potrzeb – poradnik dla graczy i profesjonalistów

Monitory komputerowe to bardzo urozmaicona grupa produktów, dlatego nie istnieje jedno najlepsze dla wszystkich użytkowników urządzenie.

Inne potrzeby i oczekiwania będzie miał na przykład gracz, a inne taki profesjonalista jak grafik czy montażysta wideo. Na co należy zwrócić więc uwagę przy wyborze monitora?

Jaki format monitora, czyli jakie proporcje będą najlepsze?

monitor-jaki-wybrac

Monitory na pierwszy rzut oka różnią się nie tylko wielkością, czyli przekątną ekranu, ale również proporcjami. Najbardziej uniwersalne są proporcje 16:9 i 16:10. Sprawdzają się między innymi przy seansach filmowych, do grania w gry, zwłaszcza do strzelanek, a także w biurach. Pierwszy format idealnie wpisuje się w rozdzielczość Full HD, a drugi nieco wydłuża obraz w pionie, dlatego jest ceniony przez grafików komputerowych. 

Istnieje też format 21:9 – ultrapanoramiczny – który sprawdza się dopiero przy przekątnej 27”. Często jest to monitor zakrzywiony, idealny do pracy z arkuszami Excel. Nadaje się też do wyświetlania kilku okien jednocześnie, co pozwala swobodnie działać między różnymi programami. 

Kolejny wariant to monitor w formacie 21:9. Jest on odpowiedni do gier, ale nie do wszystkich. Nie sprawdzi się przy strzelankach, ale będzie dobry na przykład do wyścigów czy do gier przygodowych, ponieważ daje szersze pole widzenia.

Ostatnia opcja, czyli 32:9 to doskonały wybór dla profesjonalistów, pracujących z grafiką lub wideo. Zapewnia on wysoką częstotliwość odświeżania, wysoki kontrast i szeroki zakres odwzorowania barw. Można polecić go grafikom, ale też graczom czy nawet analitykom finansowym. 

Rozdzielczość ekranu

Rozdzielczość ekranu ma wpływ na jakość obrazu. Jest to iloczyn pikseli ułożonych w pionie do tych ułożonych w poziomie. Minimalna rozdzielczość dla monitora powinna wynosić 1920 x 1080 px, czyli Full HD. Taki ekran jest dobry do pracy czy grania w gry. Nie oznacza to jednak, że nie warto postawić na lepsze parametry.

Rozdzielczość WQHD (2560 x 1440 px) lub 4K UHD (3840 x 2160 px) zapewni jeszcze lepsze doznania podczas rozgrywek czy oglądania filmów. Sprawdzi się także w przypadku osób zajmujących się grafiką komputerową, obróbką fotografii czy montażem wideo.  

Płaski czy zakrzywiony?

Wybór między monitorem płaskim a zakrzywionym to głównie kwestia indywidualnych oczekiwań wobec obrazu. Płaskie ekrany są popularniejsze, zatem istnieje więcej różnorodnych modeli tego typu do wyboru.

Można przebierać tutaj w rozdzielczości czy proporcjach, a także w wielu innych parametrach. Taki ekran prezentuje swoje atuty niezależnie do przekątnej, czyli niezależnie od wielkości.

Natomiast pełnię krasy ekranów zakrzywionych okazują dopiero monitory 27 cali – to na nich można zauważyć efekt głębi, zwłaszcza przy proporcjach 21:9. Zakrzywiony monitor ma tę zaletę, że lepiej dopasowuje się do krzywizny ludzkiego oka, nie zaburza proporcji i perspektywy. Nie bez powodu ekrany tego typu stosuje się choćby w kinach. 

Rodzaj i powłoka matrycy

Wybór odpowiedniego rodzaju matrycy ekranu to podstawa. Istnieją trzy rodzaje matryc, dostępnych na rynku: IPS, VA oraz TN. Czym się różnią?

IPS to panel szerokokątny, dobrze zachowujący kolory, jasność i kontrast nawet pod kątem 178 stopni. Jest to opcja odpowiednia do pracy przy grafikach czy zdjęciach. VA to matryca o najlepszej czerni. Jej atutem jest też dobry stosunek jakości obrazu do ceny monitora. TN to matryca dla graczy z najlepszym czasem reakcji, bez opóźnień i przycięć. 

Warto wiedzieć również, że rozróżnia się odmienne powłoki matryc: matową, błyszczącą i półmatową. Matowa powłoka zapewnia czytelność ekranu nawet w słoneczny dzień. Błyszcząca jest dobra dla grafików, ponieważ gwarantuje żywe kolory o szerokiej palecie odcieni. Poprawia też wygląd gier, o ile rozgrywa się je w zaciemnieniu. Powłoka półmatowa stanowi kompromis pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami.  

Pozostałe parametry dla gracza lub profesjonalisty

Częstotliwość odświeżania, czas reakcji, HDR i odwzorowanie kolorów – niezależnie od tego, czy porównujemy monitory 24 cale czy 27 cali, musimy zwracać uwagę również na te dodatkowe parametry. Dwa pierwsze są szczególnie istotne dla graczy, dwa kolejne nieco bardziej dla grafików czy monterów wideo. 

Częstotliwość odświeżania decyduje o płynności obrazu. Im jest wyższa, tym mniejsze opóźnienia. Zalecana częstotliwość odświeżania dla graczy to minimum 144 Hz. Obok niej ważnym parametrem jest też niski czas reakcji. Im on niższy, tym bardziej wyraźny, ostry jest obraz. Dla gracza i montażysty idealny będzie wynik 1 ms, ale przyjmuje się, że wystarczające powinny być już nawet modele z czasem reakcji wynoszącym 4 ms.

Tryb HDR, czyli High Dynamic Range, to szeroka rozpiętość pomiędzy czernią a bielą oraz lepsza gradacja, czyli stopniowanie cieni. HDR poprawia widoczność tego, co skrywa półmrok. Monitor z HDR lepiej odwzorowuje też kolory, co przekłada się na bardziej realistyczne zdjęcia.

Jest on zatem ważny nie tylko w przypadku obróbki grafik, ale także w przypadku gier. Jeśli zaś chodzi o odwzorowanie kolorów to mówi o nim paleta barw obsługiwanych przez monitor – zalecane minimum to 100% pokrycia palety sRGB. 

Najnowsze artykuły

A może zainteresuje Cię: