Jaką klawiaturę kupić do pracy, a jaką do gier? Wskazówki i podpowiedzi

Kompletowanie komputera stacjonarnego to skomplikowany proces, zwłaszcza w przypadku graczy. Konieczne jest dobranie odpowiednich podzespołów, a także dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb.

Na koniec pozostaje wybór klawiatury, która również jest istotnym elementem. Jakie są rodzaje klawiatur? Jaki model najlepiej sprawdzi się do pracy, a jaki do gier?

Rodzaje klawiatur

Jaką klawiaturę kupić

Wybór odpowiedniej dla siebie klawiatury ma spore znaczenie, ponieważ wpływa na efektywność pracy zawodowej, a także na sposób wykonywania różnych czynności na komputerze oraz na szybkość reakcji (co ma szczególne znaczenie w grach). Można wyróżnić następujące klawiatury dostępne w sklepach:

  • klawiatury membranowe, które obecnie są często wybierane i bardzo popularne, a szczególnie dobrze sprawdzają się do pracy; pod przyciskami znajduje się gumowa membrana z wypustkami, dzięki czemu jej działanie jest szybkie i stosunkowo bezawaryjne;
  • klawiatury nożycowe, cechujące się wyższą trwałością niż membranowe, ponieważ poza membraną znajduje się tam dodatkowy mechanizm tzw. nożyc; te klawiatury najczęściej są wykorzystywane w laptopach, zwłaszcza że zajmują niewiele miejsca;
  • klawiatury mechaniczne, które są bardzo precyzyjne, dlatego świetnie sprawdzą się dla graczy, ale także dla twórców (redaktorów, pisarzy, copywriterów), ponieważ każdy klawisz jest wyposażony w osobny przełącznik, dzięki czemu działa niezawodnie i dokładnie.

Dodatkowo można rozróżnić klawiatury z wysokim lub niskim profilem. Ten pierwszy rodzaj jest szczególnie polecany dla graczy, ponieważ zapewnia wysoki poziom precyzji ruchu.

Warto zaznaczyć, że kiedyś, a więc około dwie dekady temu, najpopularniejsze były klawiatury mechaniczne wysokoprofilowe i to właśnie one były najczęściej spotykane. Obecnie dla pracowników biurowych bardziej polecane są klawiatury z niskim profilem, ponieważ można na nich szybciej pisać, nie trzeba również podnosić wysoko nadgarstków.

Najlepsza klawiatura do pracy

W domowym biurze klawiatura jest niezbędnym akcesorium. Szczególne znaczenie ma dla osób zajmujących się pisaniem, a więc copywriterów i dziennikarzy, ale także dla programistów, specjalistów ds. HR, a także księgowych. Tak naprawdę każdy pracownik biurowy musi chociaż chwilę w ciągu dnia posiedzieć i popisać.

Najlepszym wyborem do domowego biura jest zakup klawiatury o niskim profilu, ponieważ nie obciąża ona nadmiernie nadgarstków i zapewnia komfort oraz wygodę, zwłaszcza w czasie pisania. Jeśli chodzi o konkretny rodzaj, to można zdecydować się na klawiaturę mechaniczną, nożycową lub membranową.

Najbardziej niezawodny jest pierwszy z wymienionych typów klawiatury, jednak zwykle nie posiada on wystarczająco niskiego profilu. Drugim problemem jest ergonomia, ponieważ klawiatura mechaniczna zajmuje po prostu sporo miejsca. Sprawdzi się więc ona najlepiej na dużym biurku.

Klawiatura dla graczy

Dla pasjonatów gier powstały specjalne klawiatury gamingowe, czyli mechaniczne, podświetlane, o wysokim profilu oraz dodatkowych funkcjach. Klawiatury dla graczy mają zwykle bardziej wyrazisty wygląd niż te biurowe – często znajdują się na nich symbole, kolory, elementy podświetlenia, a także wyróżnione klawisze (zwłaszcza WSAD).

Dla graczy najlepsze są klawiatury wyspowe, a więc te, na których poszczególne elementy są od siebie oddzielone. W takim przypadku część numeryczna jest zwykle z prawej strony i można na niej wygodnie wystukać poszczególne liczby.

Klawiatury gamingowe mają również przyciski funkcyjne, a więc związane z szybkim pogłośnieniem lub ściszeniem albo też podświetleniem ekranu. Wszystkie te funkcje ułatwiają grę i sprawiają, że rozrywka jest bardziej efektywna.

Najnowsze artykuły

A może zainteresuje Cię: