Jak włączyć polskie znaki na klawiaturze?

Zastanawiasz się jak włączyć polskie znaki na klawiaturze komputera? (znaki diakrytyczne – w j. polskim jest ich aż 9!) niestety polskie znaki na klawiaturze czasami same wyłączają się.

Dlaczego klawiatura pisze inne litery? dzieje się tak ze względu na nieumyślne naciśnięcie kombinacji kilku klawiszy jednocześnie w tym samym czasie, np. podczas szybkiego pisania.

Mój dzisiejszy poradnik rozwiąże 4 problemy:

 1. najpierw poinstruuję Cię jak włączyć polskie znaki na klawiaturze,
 2. następnie dowiesz się jak zrobić polskie znaki za pomocą klawiatury,
 3. a na koniec dowiesz się jak zmienić w Wordzie Y na Z,
 4. i co robić, gdy zamiast liter pojawiają się cyfry.

ważne

Różnica między dwiema pierwszymi kwestiami od lat powoduje wiele nieporozumień i dezinformacji w internecie. Różnica jest naprawdę niewielka, ale mimo wszystko znacząca. Na szczęście dwa ostatnie problemy z klawiaturą są dość oczywiste i łatwe do naprawienia. Ale po kolei:

Jak włączyć polskie znaki na klawiaturze

Wiele osób pyta na forach internetowych, jak zrobić polskie znaki na klawiaturze, albo jak zmienić klawiaturę na polską, żaląc się zwrotami typu: “nie moge pisac polskich znakow – co robic?”.

Zatem jak włączyć polskie znaki na klawiaturze? i jak ustawić polskie znaki na klawiaturze? to naprawdę nic trudnego… w zależności od wersji systemu Windows, pewne kroki w mojej instrukcji mogą się różnić, najczęściej jednak włączanie polskich znaków na klawiaturze przebiegać będzie w bardzo podobny sposób.

Aby maksymalnie ułatwić Ci zadanie, opiszę dwa sposoby, pierwszy dla włączenia polskich znaków na Windows 10, natomiast drugi do włączenia polskich znaków w starszych wersjach systemu Windows (np. Windows 7, 8, XP, Vista, itd.).

Brak polskich znaków Windows 10

Jednym z powodów dla których nie ma polskich znakow na klawiaturze, jest samoistne przełączenie się Windowsa na język angielski (np. wskutek aktualizacji systemu operacyjnego Windows). Po takim przełączeniu się nie możesz używać ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ż, ź na klawiaturze.

Aby cofnąć tę zmianę i z powrotem włączyć polskie litery, wykonaj poniższe kilka kroków:

Kliknij w Start, a następnie w Ustawienia:

jak-wlaczyc-polskie-znaki-na-klawiaturze

Następnie wybierz zakładkę: opcje regionalne: Czas i język:

jak-wlaczyc-polskie-znaki-na-klawiaturze-2

Z listy która znajduje się po lewej stronie, wybieramy zakładkę Języki:

jak-wlaczyc-polskie-znaki-na-klawiaturze-3

Teraz wybierz zakładkę: Klawiatura:

jak-wlaczyc-polskie-znaki-na-klawiaturze-4

Następnie ustaw jeżyk klawiatury na: Polski – Polski (programisty):

jak-wlaczyc-polskie-znaki-na-klawiaturze-5

Od teraz brak polskich znaków na klawiaturze nie powinien stanowić dla Ciebie żadnego problemu. Raz włączając na klawiaturze polskie litery, nie powinniście mieć więcej z nimi problemów.

…a jeśli jednak pojawiłyby się w przyszłości podobne usterki (np. klawiatura nie pisze polskich znakow), to wystarczy wejść w panel sterowania i postępować zgodnie z powyższą instrukcją.

Brak polskich znaków Windows 7 i 8

Jeśli nie ma polskich znakow w Windows 7 lub 8, postępuj jak poniżej:

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na poziomy pasek zadań, znajdujący się na dole ekranu, jest tam ikona języka (tuż obok godziny i daty). Kliknij teraz w tę ikonkę (pasek językowy) i z rozwijanej listy wybierz język polski.

jak-wlaczyc-polskie-znaki-windows-7-8

Od teraz litery bez polskich znaków diakrytycznych nie powinny pojawić się w tekście, język polski to teraz język domyślny dla Twojej klawiatury.

*Jeśli natomiast chodzi o jeszcze starsze wersje Windows (XP, Vista), tam ustawienia powinny wyglądać podobnie – wystarczy włączyć układ klawiszy jako klawiatura programisty i po problemie.

Jak zrobić polskie znaki na klawiaturze?

Jak zrobić polskie znaki na klawiaturze

Jeśli nie wiesz jak zrobić polskie litery, to zapewne dopiero wkraczasz w świat komputerów. Małe litery z ogonkami tworzymy poprzez naciśnięcie jednocześnie dwóch klawiszy, będzie to prawy ALT oraz litera z której chcemy zrobić literkę z ogonkiem, poniżej znajdziesz listę wszystkich możliwych 9 kombinacji:

 • klawisz z prawym ALT + a = ą
 • klawisz z prawym ALT + c = ć
 • klawisz z prawym ALT + e = ę
 • klawisz z prawym ALT + l = ł
 • klawisz z prawym ALT + n = ń
 • klawisz z prawym ALT + o = ó
 • klawisz z prawym ALT + s = ś
 • klawisz z prawym ALT + z = ż
 • klawisz z prawym ALT + x = ź

Jak zrobić DUŻE LITERY z ogonkiem?

Jak zrobić duże polskie znaki z ogonkiem

Jeśli jednak zaistnieje potrzeba zrobienia dużej litery z polskimi znakami, poniżej znajdziesz kombinację 3 klawiszy, które sprawią, że uzyskasz oczekiwany efekt.

Oto one:

 • klawisz SHIFT + prawy ALT + a = Ą
 • klawisz SHIFT + prawy ALT + c = Ć
 • klawisz SHIFT + prawy ALT + e = Ę
 • klawisz SHIFT + prawy ALT + l =  Ł
 • klawisz SHIFT + prawy ALT + n = Ń
 • klawisz SHIFT + prawy ALT + o = Ó
 • klawisz SHIFT + prawy ALT + s = Ś
 • klawisz SHIFT + prawy ALT + z = Ż
 • klawisz SHIFT + prawy ALT + x = Ź

Y zamiast Z na klawiaturze

Jak zamienić Y na Z na klawiaturze

Jak zamienić Y na Z na klawiaturze? co yrobic jak y to z? brzmi zabawnie prawda? ale to jak najbardziej przykład wzięty z życia, bo jednym z podstawowych problemów braku polskich znaków na klawiaturze jest niekontrolowana zmiana znaków na klawiaturze z (y na z) i (z na y).

Dlaczego litery te zamieniają się miejscami? najprawdopodobniej podczas gdy używaliście klawiatury do szybkiego pisania, musieliście kliknąć klawisze: lewy CTRL+SHIFT.

Aby cofnąć zamianę Y na Z i Z na Y, należy ponownie kliknąć tę samą kombinację, czyli lewy CTRL+SHIFT. Powrócenie do domyślnej klawiatury jak widzisz, nie jest wcale takie trudne.

By przywrócić język klawiatury do prawidłowej wersji, nie musisz nawet wchodzić w panel sterowania i “grzebać” w ustawieniach klawiatury.

Dodam jeszcze, że jeśli z jakichś przyczyn powyższy sposób nie przyniesie oczekiwanej zmiany, to spróbuj jeszcze kombinacji CTRL+Spacja.

Przestawiona klawiatura zamiast liter cyfry

Przestawiona klawiatura zamiast liter cyfry

W sytuacji w której zamiast liter pojawiają się cyfry należy dosłownie wykonać jeden ruch w przypadku tradycyjnej klawiatury komputerowej dla komputerów stacjonarnych, lub w przypadku klawiatury na laptopie, przycisnąć należy jednocześnie dwa klawisze.

Dla zwykłej klawiatury należy wyłączyć przycisk Num lock.

Jeśli na laptopie pojawiają się cyfry zamiast liter, naciśnij i przytrzymaj klawisz funkcyjny FN a w tym samym czasie naciśnij klawisz blokady klawiatury numerycznej Num Lk.

A jeśli ta kombinacja nie pomoże, wciśnij FN+Scr Lk.

Podsumowanie

Każdy z wymienionych przeze mnie sposobów działa na komputerze jak i na laptopie. Jeśli jednak pomimo wykonania powyższych kroków polskie znaki nadal się nie pokazują podczas pisania na klawiaturze (język klawiatury się nie zmienił), być może uszkodzeniu uległa sama klawiatura.

Tutaj niezbędna może okazać się pomoc serwisu komputerowego, który albo wymieni klawiaturę w komputerze bądź laptopie na nową, bądź też usunie usterkę zakorzenioną gdzieś głębiej w systemie operacyjnym.

W ciężkich przypadkach, gdy dokucza Ci brak polskich znaków, pomocny może okazać się tzw. format komputera, który polega na ponownym wgraniu nowej instalacji Windows i skasowaniu poprzedniej.

Utrata polskich znaków na klawiaturze może być bardzo bolesna, sam spotkałem się kilkukrotnie z takim problemem. Jednak gdy raz poradziłem sobie z tym problemem, kolejne usterki klawiatury nie miały większego wpływu na moją pracę (sporo piszę), bo wiedziałem już jak przywrócić polskie znaki na klawiaturze.

Utrata polskich znaków szczególnie boli, gdy musimy napisać ważny tekst, a taki tekst bez polskich znaków jest nie do przyjęcia. Podkreślę jeszcze raz: polskie znaki tracimy najczęściej w wyniku niechcącej zmiany języka klawiatury na inną.

Mam nadzieję, że przygotowany przeze mnie poradnik pomoże Ci ustawić na klawiaturze polskie znaki i już po paru chwilach wrócisz do dalszej pracy przy komputerze.

Pamiętaj! zmiana języka klawiatury wcale ne jest trudna!

Podobne tematy:

Najnowsze artykuły

A może zainteresuje Cię: