Jak zrobić przypis w Wordzie?

Jak zrobić przypis w Wordzie? przypisy w Microsoft Wordzie wykorzystywane są podczas pisania książek, artykułów i długich tekstów naukowych. Służą jako komentarz, który dopowiada informacje dotyczące danego fragmentu tekstu lub wyjaśnia użycie danego słowa.

Jak wygląda przypis? przypisy oznacza się małą cyferką lub symbolem, który pojawia się w indeksie górnym na końcu zdania lub słowa. Jak zrobić przypis w Wordzie?

Dlaczego warto korzystać z przypisów w Wordzie?

Przypisy automatyczne to proste narzędzie w które wyposażono program Microsoft Office, które pozwala wyjaśniać czytelnikom skomplikowane kwestie i znaczenie użytych w tekście słów.

Przy pomocy przypisów możemy także komentować fragmenty dokumentu lub uwzględniać dodatkowe informacje, które wstawione w treść artykułu, zmniejszyłyby jego czytelność. Przypisy służą także do wyjaśniania źródeł cytatów lub odniesień do książek czy innych źródeł informacji.

Korzystanie z nich podczas pisania nie tylko wzbogaca treść dokumentu, ale również poprawia jego estetykę i zwiększa czytelność. Niekiedy przypisy są wręcz obowiązkowe – na przykład podczas pisania pracy dyplomowej, w której wykorzystuje się liczne źródła zewnętrzne.

Rodzaje przypisów

Przypisy możemy podzielić ze względu na pełnioną w tekście funkcję lub umiejscowienie. W zależności od pełnionej w artykule czy książce roli wyróżniamy:

  • przypisy informacyjne, czyli wyjaśniające, dopowiadające,
  • przypisy bibliograficzne, dotyczące źródła informacji,
  • przypisy słownikowe, objaśniające znaczenie użytego słowa,
  • przypisy rzeczowe, czyli wyjaśniające i komentujące.

Z kolei ze względu na umiejscowienie przypisy możemy podzielić na:

  • przypisy dolne, pojawiające się na dole strony,
  • przypis końcowy, pojawiający się na końcu tekstu (wszystkie w jednym miejscu).

Przypis Word może mieć zatem różne znaczenie i różną lokalizację. Jak wygląda wstawianie przypisu Word na dole strony, a jak na końcu dokumentu?

Word jak zrobić przypis

Wstawianie przypisów Word to bardzo proste zadanie – wystarczy wiedzieć, gdzie znaleźć tę funkcję. Aby wstawić przypis, należy wybrać kursorem miejsce, w którym ma pojawić się znacznik – na przykład koniec zdania lub koniec słowa.

Następnie na pasku narzędzi klikamy zakładkę na karcie Odwołania: „Przypisy dolne”. Tam możemy wybrać zarówno przypis dolny, jak i przypis końcowy. Warto zaznaczyć, że z opcji wstawiania przypisów da się korzystać i podczas pisania tekstu, i po przygotowaniu całego dokumentu.

jak-zrobic-przypis-word

Efekt końcowy wyglądać będzie tak:

jak-zrobic-przypis-word-2

Jak wstawić przypis w Wordzie przy pomocy klawiatury?

Dedykowany do tego celu skrót klawiaturowy to przyciski Alt i D. Jeśli naciśniemy je po kliknięciu w miejsce, gdzie ma znaleźć się znacznik, to zostaniemy automatycznie przeniesieni do znacznika przypisu dolnego.

Przy pomocy tego skrótu klawiaturowego stworzymy zatem jedynie przypisy dolne. Później można jednak zebrać je razem i przekonwertować na przypis końcowy.

Istnieją także nieco bardziej skomplikowane skróty klawiaturowe dla przypisów dolnych i końcowych. Jak wstawić przypis dolny Word przy pomocy klawiatury? Wystarczy nacisnąć w tym celu kombinację CTRL+ALT+J.

Z kolei do stworzenia przypisu końcowego służy połączenie przycisków CTRL+ALT+D.

Po utworzeniu przypisu musimy jeszcze oczywiście wpisać jego treść u dołu strony w przypadku przypisów dolnych lub na końcu dokumentu w przypadku przypisów końcowych.

Edytowanie przypisów Word

Wiedząc, jak się robi przypisy w Wordzie, warto nauczyć się także edytować przypisy. W tym celu wystarczy wybrać opcję formatowanie przypisów, aby zmienić wielkość, rodzaj czcionki i pozostałe parametry tekstu.

Co ważne, modyfikacja może dotyczyć zarówno pojedynczego przypisu, jak i grupy przypisów czy wszystkich przypisów w tekście.

Przy opcjach przypisów możemy otworzyć okienko, w którym skonfigurujemy także lokalizację lub tekst przypisu dolnego, liczbę kolumn z przypisami oraz ich formatowanie. Mamy również opcję zmiany numeracji przypisów z liczb na litery lub znaczniki niestandardowe (symbole)

Jak usunąć przypisy Word?

Zdarza się, że przypis dolny zostanie wstawiony przez pomyłkę lub w nieodpowiednim miejscu w tekście. Jak go usunąć? Skasowanie treści przypisu nie będzie w tym przypadku skuteczne. Aby usunąć przypis, należy skasować jego znacznik odwołania bezpośrednio w tekście.

W tym celu wystarczy zaznaczyć symbol przypisu przy słowie lub na końcu zdania, a następnie kliknąć „Delete” lub „Backspace”. Po wykonaniu tej czynności zniknie zarówno znacznik przypisu, jak i jego zawartość na dole strony lub na końcu dokumentu.

Konwertowanie przypisów dolnych na końcowe

Przypisy dolne możemy przerobić na przypisy końcowe pojedynczo, grupami lub w całości. Pojedyncze zmiany wymagają kliknięcia na tekst przypisu z jednoczesnym przytrzymaniem przycisku CONTROL.

Z opcji, które pojawią się wtedy na ekranie, wybieramy „Konwertuj na przypisy końcowe”. Podobnie wygląda zmiana kilku przypisów jednocześnie, uprzednio musimy jednak zaznaczyć całą interesującą nas grupę odnośników.

Wszystkie przypisy dolne przekonwertujemy jednocześnie na końcowe poprzez kliknięcie pozycji „Widok”, następnie „Odwołania”, „Pokaż przypisy”. W oknie „Notatki” wybieramy strzałkę obok przycisku „Przypisy dolne” i klikamy „Wszystkie przypisy dolne”.

Ponownie przytrzymując klawisz CONTROL, wybieramy interesujące nas przypisy, które chcemy zamienić na końcowe.

Podsumowanie

Wiesz już jak robić przypisy dolne i końcowe, które służą do:

  • wyjaśniania,
  • komentowania,
  • lub linkowania odwołań do konkretnej rzeczy w dokumencie.

Najczęściej bywa tak, że przypisy dolne umieszcza się u dołu strony, natomiast przypisy końcowe umieszczamy na końcu dokumentu lub wybranej sekcji.

Aby umieścić jeden z dwóch rodzajów przypisów, użyj przycisku:

  • Wstaw przypis końcowy (pojawia się na końcu dokumentu)
  • lub Wstaw przypis dolny (przypis dolny pojawia się na dole strony).

Pamiętaj jednak, aby zrobić przypisy użyteczne, w pierwszej kolejności dobrze jest je skrzętnie zaplanować by nadać dokumentowi odpowiedniego szyku i prawidłowej struktury.

Podobne:

Najnowsze artykuły

A może zainteresuje Cię: